Miękki koc i kubek gorącej herbaty – brzmi jak przepis na uprzyjemnienie październikowych wieczorów. Do pełni szczęścia brakuje tylko wciągającego serialu lub filmu, a tych warto szukać na Netfliksie. Sprawdziliśmy, jakie premiery serwis zaplanował na nadchodzący miesiąc.

SERIALE

Dobrego dnia, Verônico – 1 października

Verônica Torres, żona i matka dwójki dzieci, pracuje za biurkiem w wydziale zabójstw w São Paulo i nie wychodzi poza wyznaczone biurokracją granice. Jednak gdy pewnego dnia na jej oczach dochodzi do samobójstwa, odzywają się w niej bolesne wspomnienia, co doprowadza ją na skraj załamania nerwowego. Tego samego dnia odbiera też anonimowy telefon od błagającej o życie zdesperowanej kobiety. Verônica postanawia użyć wszystkich swoich umiejętności śledczych, by rozwiązać sprawy dwóch ofiar: młodej samobójczyni, skrzywdzonej przez oszusta internetowego, oraz żony gnębionej przez męża: inteligentnego seryjnego zabójcę. Podejmując tę decyzję, Verônica rzuca wyzwanie groźnym siłom, które zagrażają jej rodzinie, i kładzie na szali swoje własne życie.

Emily w Paryżu – 2 października

Dwudziestoparoletnia Emily jest ambitną dyrektorką działu marketingu z Chicago, która niespodziewanie otrzymuje pracę marzeń w Paryżu. Gdy jej firma przejmuje luksusową francuską agencję marketingową, młodej kobiecie powierzone zostaje opracowanie odpowiedniej strategii w mediach społecznościowych. Nowe, paryskie życie Emily wypełniają upojne przygody i nieoczekiwane wyzwania — w tym zyskanie sympatii nowych współpracowników, nawiązanie nowych przyjaźni i odnalezienie miłości. W roli głównej Lily Collins.

Migający uniwersytet – 9 października

Serial dokumentalny o dorastaniu, który śledzi losy zżytej grupy niesłyszących studentów na Uniwersytecie Gallaudeta, renomowanej prywatnej uczelni dla niesłyszących i niedosłyszących w Waszyngtonie. Razem poznają uroki i cienie studenckiego życia, nie wykluczając sfery towarzyskiej i miłosnej. Ich historie oferują bezprecedensowy i autentyczny wgląd w społeczność osób niesłyszących, który nie raz zaskoczy widza. Producentami wykonawczymi są Eric Evangelista, Shannon Evangelista, Nyle DiMarco i Brandon Panaligan.

Nawiedzony dwór w Bly – 9 października

Twórca serialu „Nawiedzony dom na wzgórzu”, Mike Flanagan, oraz jego producent, Trevor Macy, przedstawiają „Nawiedzony Dwór w Bly” — kolejną niecierpliwie wyczekiwaną część antologii, której akcja toczy się w Anglii, w latach 80. ubiegłego wieku. Po tragicznej śmierci guwernantki Henry Wingrave (Henry Thomas) zatrudnia młodą amerykańską nianię (Victoria Pedretti). Ma się ona zajmować jego bratankiem i bratanicą (Amelie Bea Smith, Benjamin Evan Ainsworth), którzy stracili swoich rodziców. Dzieci mieszkają w dworze Bly razem z kucharzem Owenem (Rahul Kohli), ogrodniczką Jamie (Amelia Eve) i gosposią, panią Grose (T’Nia Miller). Jednak w rezydencji nic nie jest takim, jakim się zdaje. W tej utrzymanej w gotyckim klimacie i przyprawiającej o dreszcz grozy romantycznej historii dawno pogrzebane tajemnice o miłości i stracie cierpliwie czekają na odkrycie. Dwór Bly to miejsce, w którym umarli wcale nie odeszli.

Dystans społeczny – 15 października

Składająca się z ośmiu odcinków antologia „Dystans społeczny”, której akcja toczy się w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19, to poruszający obraz siły ludzkiego ducha w obliczu niepewności i izolacji. Każdy odcinek przedstawia wyjątkową opowieść o doświadczeniu przymusowej rozłąki spowodowanej nadzwyczajnymi okolicznościami oraz o konieczności polegania na zdobyczach techniki w celu podtrzymania kontaktu z najbliższymi. Antologia „Dystans społeczny”, w której zaprezentowano zróżnicowane i ze wszech miar ludzkie historie, ma w założeniu stanowić bardzo potrzebne w trudnych czasach katharsis, a także zapis tego niezwykłego okresu w dziejach ludzkości.

Rewolucja – 16 października

Francja 1787. Podczas śledztwa w sprawie serii tajemniczych morderstw, Joseph Guillotin odkrywa nieznany wirus i nazywa go „Błękitna Krew”. Atakuje on francuską arystokrację, wywołując chorobę, której objaw stanowi żądza zabijania ludności cywilnej. Ofiary mają dość niesprawiedliwości – nad Francją zawisa widmo rebelii. Aurélien Molas przedstawia alternatywną wizję Rewolucji Francuskiej, zadając widzowi pytanie: a co, jeżeli historia kształtowała się inaczej niż myślimy?

Grand Army – 16 października

Serial „Grand Army” to przejmujący obraz powstającego i buntującego się pokolenia. Pięcioro uczniów największej publicznej szkoły średniej na Brooklynie próbuje odnaleźć się w naszym pełnym chaosu świecie, przeżyć, odnieść sukces, zanegować obowiązujące normy, wywalczyć wolność i wyjść na spotkanie przyszłości.

Barbarzyńcy – 23 października

W 9 roku p.n.e. kilka germańskich plemion jednoczy się, by stawić opór ekspansji Cesarstwa Rzymskiego podczas bitwy w Lesie Teutoburskim, która zmieni historię Europy. W centrum krwawego starcia znajduje się trójka przyjaciół z dzieciństwa. Stanowi ono nie tylko test dla ich lojalności i miłości względem kraju, lecz także dla łączącej ich relacji. Niemiecki serial historyczny stworzony z wielkim rozmachem. Rozbudowana warstwa narracyjna, wartka akcja oraz niezwykła autentyczność przedstawionych wydarzeń sprawiają, że trudno oderwać się od tej historii.

FILMY

Zajmiesz się nim? – 2 października

Alex - spec od reklamy - za wszelką cenę chce zostać ojcem, ale jego żona - prawniczka - pnie się po szczeblach kariery i nie ma w planach macierzyństwa. Niespodziewany gość wystawi ich miłość na próbę.

Hubie ratuje Halloween – 7 października

Hubie Dubois (Adam Sandler) co roku w Halloween pilnuje, żeby mieszkańcy jego rodzinnego miasteczka Salem bawili się bezpiecznie i przestrzegali zasad. Nikt jeszcze mu za to nie podziękował. W tym roku — ze względu na zbiegłego przestępcę i tajemniczego nowego sąsiada — Hubie jest wyjątkowo czujny. Kiedy ludzie zaczynają znikać, musi przekonać policję (Kevin James, Kenan Thompson) i mieszkańców miasteczka, że potwory naprawdę istnieją i tylko on może je powstrzymać. „Hubie ratuje Halloween” to przezabawny film familijny o nieoczekiwanym bohaterze z gwiazdorską obsadą, w której znaleźli się m.in. Julie Bowen, Ray Liotta, Noah Schnapp, Steve Buscemi i Maya Rudolph. Film wyprodukowała wytwórnia Happy Madison.

40-letnia raperka – 9 października

Radha, pechowa dramatopisarka z Nowego Jorku, marzy, by zaistnieć w branży teatralnej przed ukończeniem 40. roku życia. Jednak gdy zaprzepaszcza swoją ostatnią szansę na sukces, nie ma wyboru — aby związać koniec z końcem, zostaje raperką o pseudonimie RadhaMUSPrime. „The 40-Year-Old Version” śledzi zmagania Radhy, która balansuje między światami hip-hopu i teatru w poszukiwaniu swojego prawdziwego ja.
Nagrodzony za reżyserię na festiwalu filmowym w Sundance w 2020 r. film „The 40-Year-Old Version” to przezabawnie szczery i głęboko osobisty debiut scenarzystki i reżyserki Radhy Blank. Zarejestrowany na czarno-białej 35-milimetrowej taśmie film wpisuje się w kanon filmów o życiu w Nowym Jorku, jednocześnie ukazując miasto ze świeżej perspektywy. „The 40-Year-Old Version” to także oda do niespełnionych marzeń i wyjątkowa historia o walce z przeciwnościami losu.

PROGRAMY I FILMY DOKUMENTALNE

Song Exploder – 2 października

„Song Exploder” to program na podstawie podcastu o tym samym tytule, stworzony przez prowadzącego Hrishikesha Hirwaya i nagrodzonego Oscarem filmowca Morgana Neville’a. W każdym odcinku najwięksi światowi muzycy ujawniają, w jaki sposób powstała jedna z ich piosenek. Program przeplata wywiady, archiwalne zdjęcia i nieedytowane nagrania, podczas gdy artyści rozbierają swoje piosenki na części pierwsze i zdradzają, co zainspirowało ich do skomponowania muzyki i tekstu. W gronie zaproszonych artystów znaleźli się między innymi: wyróżniona 15 nagrodami Grammy kompozytorka piosenek i producentka Alicia Keys, która bierze na tapetę „3 Hour Drive” ze swojego albumu z 2020 roku pt. „Alicia”; laureat nagrody Pulitzera, Grammy, Emmy i Tony, kompozytor, tekściarz i aktor Lin-Manuel Miranda, który zagłębia się w „Wait for It” z przebojowego musicalu „Hamilton”; uhonorowany w Rock & Roll Hall of Fame zespół R.E.M., który ujawnia historię przełomowego utworu „Losing My Religion”; oraz nominowany do nagrody Grammy piosenkarz, kompozytor piosenek i producent Ty Dolla $ign, który omawia bardzo osobisty utwór „LA” ze swojego debiutanckiego albumu „Free TC” o statusie złotej płyty.

David Attenborough: Życie na naszej planecie – 4 października

Ten wyjątkowy film dokumentalny wyprodukowany przez nagradzaną wytwórnię Silverback Films oraz globalną organizację ekologiczną WWF opowiada historię życia na Ziemi z punktu widzenia mężczyzny, który zna świat natury lepiej niż ktokolwiek inny na świecie. W ciągu ponad 90 lat David Attenborough odwiedził każdy kontynent, badając dzikie miejsca na Ziemi i dokumentując życie przeróżnych niesamowitych stworzeń. Film analizuje wyzwania, przed jakimi stoi nasza planeta.

Dick Johnson nie żyje – 2 października

Całe życie kręcąc filmy dokumentalne, nagradzana filmowiec Kirsten Johnson przekonała się, że prawdziwa siła tkwi w tym, co prawdziwe. Jednak teraz jest gotowa wykorzystać każdy możliwy trik filmowy, inscenizując pomysłowe i fantazyjne sposoby uśmiercenia swojego 86-letniego ojca, w nadziei, że magia kina pozwoli jej nagiąć czas, śmiać się z bólu i podarować ojcu nieśmiertelność. „Dick Johnson nie żyje” to niezwykle kreatywny i pełen czarnego humoru wyraz miłości córki do ojca. W pomysłowy sposób miesza rzeczywistość z fikcją, aby zbadać, jak filmy pomagają nam zmierzyć się z głębią życia. „Dick Johnson nie żyje” został sfilmowany, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Kirsten Johnson („Cameraperson”). Za produkcję odpowiadają też Katy Chevigny i Marilyn Ness, Maureen A. Ryan jest współproducentką, a Megan Ellison producentką wykonawczą.

BLACKPINK: Light Up the Sky — 14 października

Wyprodukowany przez RadicalMedia film w reżyserii Caroline Suh, która ma na swoim koncie również serial dokumentalny Netflix „Cztery składniki”, zawiera wywiady na wyłączność i niepublikowane wcześniej nagrania z udziałem członkiń zespołu BLACKPINK — Jisoo, Jennie, Rosé i Lisy — oraz opowiada niesamowitą historię ich sukcesu, od wyboistych początków po ogólnoświatową sławę. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak wygląda proces nagrywania kolejnego albumu grupy, poznać blaski i cienie życia idolek K-pop i przekonać się o niesamowitych talentach wszystkich członkiń zespołu, które razem składają się na wyjątkowy kod DNA grupy BLACKPINK. Kulminacyjnym momentem filmu jest występ na festiwalu Coachella w 2019 r. — BLACKPINK był pierwszym dziewczęcym zespołem K-pop, który pojawił się na scenie w czasie tego wydarzenia.

Proces Siódemki z Chicago – 16 października

Pokojowy w założeniu protest podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku przerodził się w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową. Organizatorów protestu, wśród których znaleźli się Abbie Hoffman, Jerry Rubin, Tom Hayden i Bobby Seale, oskarżono o spisek w celu wywołania zamieszek. Proces, który był konsekwencją tego oskarżenia, okazał się jednym z najsłynniejszych w historii.

Rebeka – 21 października

Młoda kobieta (Lily James) poślubia przystojnego wdowca – Maxima de Wintera (Armie Hammer), po czym przybywa do jego imponującej rodzinnej posiadłości w Manderley. Na każdym kroku musi się tu mierzyć się ze wspomnieniem byłej żony swojego wybranka – wytwornej i eleganckiej Rebeki, celebrowanym zwłaszcza przez złowrogą gospodynię – panią Danvers (Kristin Scott Thomas). Hipnotyzująca i świetnie zrealizowana adaptacja bestsellerowej powieści Daphne du Maurier z 1938 roku.

Padlina – 22 października

Na Ziemi zniszczonej w katastrofie nuklearnej jedzenie to luksus dostępny nielicznym. Leonora (Gitte Witt), Jacob (Thomas Gullestad) i ich córka Alice (Tuva Olivia Remman) do nich nie należą, więc śmierć zagląda im już w oczy. Pewnego dnia miejscowy hotel zaprasza jednak ocalałych na sztukę teatralną połączoną z darmowym posiłkiem. Pozbawiona wyboru rodzina korzysta z propozycji, a dyrektor Mathias (Thorbjørn Harr) obwieszcza, że sceną przedstawienia będzie cały hotel. Widzowie otrzymują tylko maski, które odróżniają ich od aktorów. Przedstawienie szybko przybiera jednak mroczny obrót, gdy goście zaczynają ginąć. Granica między rzeczywistością a sztuką szybko się zaciera, ale gdy Alice znika na oczach Leo i Jacoba nikt nie ma już wątpliwości — hotel Mathiasa to miejsce z piekła rodem.

Gambit królowej – 23 października

Oparty na powieści Waltera Tevisa miniserial Netflix pt. „Gambit królowej” to opowieść o dojrzewaniu i o tym, jaka jest prawdziwa cena geniuszu. Młoda Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca, odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów, jednocześnie uzależniając się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie. Dziewczyna, dręczona przez własne demony i napędzana wybuchowym koktajlem ze środków odurzających podkręconym jej własnymi obsesjami, zmienia się w wyjątkowo uzdolnioną i czarującą outsiderkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów. Reżyserem serialu i autorem jego scenariusza jest dwukrotnie nominowany do Oscara Scott Frank. Za produkcję wykonawczą odpowiadają Scott Frank, William Horberg i Allan Scott, który jest również współtwórcą serialu. W „Gambicie królowej” grają Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Harry Melling, Bill Camp oraz Marcin Dorociński.

Guillermo Vilas: Sprawiedliwy wynik – 27 października

„Guillermo Vilas: Sprawiedliwy wynik” to dokument opowiadający historię legendy tenisa, Guillermo Vilasa, który przez ponad 40 lat walczył o zweryfikowanie rankingu, aby uznano go za numer 1 na świecie. Drugim bohaterem filmu jest dziennikarz sportowy, Eduardo Puppo, który potraktował tę sprawę bardzo osobiście. Przez ponad 10 lat dyskutował z jedną z największych organizacji sportowych świata, próbując udowodnić, że Vilas został niesprawiedliwie pozbawiony należnego mu miejsca na szczycie międzynarodowej klasyfikacji. Aby udowodnić swoje racje, Puppo dogłębnie przeanalizował wszystkie wyniki meczów, które służyły do ustalania rankingu tenisistów w latach 1973–1978.

Randki od święta – 28 października

Sloane (Emma Roberts) i Jackson (Luke Bracey) nienawidzą świąt. Sami siebie opisują przy tym jako „wiecznych singlów”. Przewrotny los zechciał przeciąć ich drogi w Boże Narodzenie. Odkrywając, że łączy ich pogarda zarówno do świąt, jak i związków bohaterowie zawierają umowę, że każdą męczącą uroczystość w nadchodzącym roku będą spędzać wspólnie. Plan sprawia wrażenie idealnego, ale nieoczekiwanie wymyka się spod kontroli, gdy Sloanne i Jackson uświadamiają sobie, że pokochali to, co wcześniej budziło w nich odrazę.

Poradnik łowczyni potworów

Zaczynająca liceum Kelly Ferguson (Tamara Smart) niechętnie przystaje na to, by zająć się podczas Halloween młodym Jacobem Zellmanem (Ian Ho). Domyśla się, że łatwo nie będzie, ale nie spodziewa się, że tego wieczoru zostanie przyjęta do tajnego międzynarodowego stowarzyszenia opiekunek, które chronią przed złem dzieci obdarzone supermocami. Aby obronić Jacoba przed potworami, Kelly podejmuje współpracę z rzeczową Wiceprezydent Kapituły Liz Lerue (Oona Laurence), mającą technologię w małym palcu Berną Vincent (Troy Leigh-Anne Johnson), specjalistką od potworów Cassie Zhen (Lynn Masako Cheng) i mistrzem eliksirów Curtisem Critterem (Ty Consiglio). Wspólnie spróbują pokonać istotę zwaną „Grand Guignolem” (Tom Felton) i elegancką wiedźmę Peggy Drood (Indya Moore) oraz służącą im armię tajemniczych stworzeń. Film jest oparty na pierwszym tomie serii popularnych książek „A Babysitter’s Guide to Monster Hunting” autorstwa Joego Ballariniego. Reżyserią zajęła się Rachel Talalay, produkcją Ivan Reitman i Amie Karp, a produkcją wykonawczą – Naia Cucukov, Tom Pollock i Ilona Herzberg. W rolach drugoplanowych występują: Alessio Scalzotto, Tamsen McDonough, Ashton Arbab, Crystal Balint i Ricky He. Czas wyruszyć w pełną akcji przygodę, która pomoże nam zrozumieć, że dzięki współpracy można pokonać swoje największe koszmary!