Hania Rani, Muniek Staszczyk, Dawid Podsiadło i Leszek Możdżer znaleźli się w gronie laureatów Fryderyków w kategoriach muzyka rozrywkowa i jazzowa. Nagrody, przyznawane przez Akademię Fonograficzną, zostaną wręczone podczas przyszłorocznej edycji Fryderyk Festiwal.

Nazwiska zwycięzców ogłoszono w czasie konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie.

W kategorii "album roku pop" uhonorowano Natalię Przybysz za "Jak malować ogień", a za najlepszy "album pop alternatywny" uznano "Helsinki" Darii Zawiałow. Statuetkę za nagrania rockowe przyznano Muńkowi Staszczykowi ("Syn miasta"), za muzykę ilustracyjną - Leszkowi Możdżerowi ("Ikar"), a za alternatywę - Hani Rani ("Esja"). "Album roku hip hop" to "Pocztówka z WWA, lato '19" Taco Hemingwaya.

"Utworem roku" okazała się "Pola" Muńka Staszczyka, autorem roku został Błażej Król, a kompozytorami roku - ex aequo - Hania Rani i Dawid Podsiadło oraz Olek Świerkot. Podsiadło zdobył także nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla twórcy tekstu i muzyki oraz nagrodę publiczności za piosenkę "Najnowszy Klip".

Podczas konferencji poinformowano również, że Złotymi Fryderykami uhonorowano Perfect, Tomka Lipińskiego i Czesława Bartkowskiego. Lista nagrodzonych jest już dostępna na profilu facebookowym Fryderyk Festiwal.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne. Pierwszy raz wręczono je w 1995 r. Laureatów wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, która powstała w 1999 r. Głosowanie jest dwuetapowe i tajne. Obecnie Akademia Fonograficzna liczy ok. 1400 członków. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści.