W oczekiwaniu na kolejną edycję Konkursu Chopinowskiego, przesuniętą z powodu pandemii na rok 2021, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na cykl mistrzowskich recitali i koncertów kameralnych zatytułowany „Przed Wielkim Konkursem”. Wystąpią wybitni pianiści znani z poprzednich edycji Konkursu Chopinowskiego. Koncerty odbędą się w dniach 1-19 października.

Cykl dziesięciu wieczorów otworzy Seong-Jin Cho, zwycięzca z 2015 roku, który zagra w Filharmonii Narodowej 1 października, w dniu pierwotnie planowanej inauguracji konkursu, zarazem w Międzynarodowym Dniu Muzyki.

W programie kolejnych wieczorów znajdą się występy Nelsona Goernera (nagroda krytyków, 1995), Lukasa Geniušasa (II nagroda, 2010), Marca Laforêta (II nagroda, 1985), Yulianny Avdeevej (zwyciężczyni z 2010 roku), Philippe’a Giusiano (zwycięzca z 1995 roku), Gabrieli Montero (III nagroda, 1995) oraz znakomitego fińskiego pianisty Olli Mustonena.

17 października, w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, Instytut Chopina tradycyjnie zaprasza do Bazyliki św. Krzyża, aby przed sercem kompozytora wysłuchać tym razem nie „Requiem” W.A. Mozarta, a koncertu poetycko-muzycznego w wykonaniu Szymona Nehringa (wyróżnienie, Konkurs w 2015 roku) oraz Jana Englerta. Wieczór został dedykowany pamięci kompozytora w 171. rocznicę śmierci oraz papieżowi Janowi Pawłowi II w roku 100. rocznicy jego urodzin. W programie koncertu utwory Fryderyka Chopina oraz poezja Cypriana Kamila Norwida i Czesława Miłosza.

Zwieńczeniem cyklu będzie nawiązanie do finałów konkursu poprzez prezentację dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina w wersji kameralnej w interpretacji Kevina Kennera (zwycięzcy Konkursu z 1990 roku) oraz Apollon Musagète Quartet i Sławomira Rozlacha (kontrabas). Będzie to jednocześnie galowa prezentacja najnowszego nagrania koncertów Chopina dokonana przez tych artystów dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Koncerty (za wyjątkiem recitalu Olli Mustonena oraz koncertu 17 października) odbędą się w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej i wszystkie (poza koncertem w Bazylice św. Krzyża) obejrzeć będzie można on-line.

Szczegółowy program: https://muzyka.nifc.pl/pl/koncerty/przed-wielkim-konkursem

Bilety dostępne w sprzedaży od piątku, 11 września, na stronie: www.bilety.nifc.pl.