Prace m.in. Olgi Boznańskiej, Teodora Axentowicza, Józefa Chełmońskiego, Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Jacka Malczewskego, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego można będzie od niedzieli oglądać na wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Zgromadzone dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jak poinformowała kuratorka wystawy - Joanna Szeligowska-Farquhar - ekspozycja zawiera prace najbardziej uznanych polskich artystów, powstałe w latach 1612–1945.

„Prezentowany zbiór obrazów olejnych i rzeźb to znaczna część kolekcji utworzonej w Muzeum Śląskim w Katowicach przed II wojną światową przez Tadeusza Dobrowolskiego, twórcę i pierwszego dyrektora instytucji. Uzupełniają go prace nabyte po restytucji Muzeum Śląskiego oraz obiekty depozytowe.” – wyjaśniła kuratorka.

Na ekspozycji „Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”, którą będzie można oglądać w Stalowej Woli do 10 stycznia 2021 r., znalazło się łącznie 57 prac 39 największych polskich artystów.

Wśród nich jest m.in.: Jan Matejko, Teodor Axentowicz, Olga Boznańska, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Xawery Dunikowski, Wlastimil Hofman, Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski, Władysław Skoczylas, Jan Stanisławski, Władysław Ślewiński.

Szeligowska-Farquhar przekazała, że jest to druga wystawa czasowa, tzw. wędrującej kolekcji, „na której specyfika polskiej twórczości przedwojennej została pokazana przez pryzmat dzieł wybitnych indywidualności artystycznych, malarzy kilku epok”.

„Artyści w zaciszu własnych pracowni i w plenerach z pasją tworzyli portrety, pejzaże i sceny rodzajowe, w których odbijały się piękno rodzimego krajobrazu, długa i trudna historia oraz wielokulturowe społeczeństwo przedwojennej Polski. Ich dzieła stworzyły niezwykłą kolekcję sztuki polskiej XIX i XX wieku” – zauważyła kuratorka ekspozycji.

Zaznaczyła, że kolekcja powstawała na przestrzeni kilkunastu lat w okresie międzywojnia i znalazła swoje miejsce w nowoczesnym, jak na ówczesne czasy, gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach. Nigdy jednak nie została tam udostępniona publiczności. Natomiast „teraz dzieła te będzie można zobaczyć na wystawie w Stalowej Woli” – zachęciła do zwiedzania.

Jej zdaniem pokazane dzieła „o wybitnie patriotycznej tematyce” pozwolą zwiedzającym przenieść się do przeszłości „i odkrywać meandry bardziej lub mniej znanych wydarzeń historycznych”. „Snują opowieść o historii, tradycji i obyczajach” – dodała.

Marzena Kościółek-Tofil z muzeum w Stalowej Woli przekazała, że placówka umożliwia, w wybrane niedziele, zwiedzanie wystawy wraz z przewodnikiem, a w najbliższą niedzielę - oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzą kuratorka wystawy Joanna Szeligowska-Farquhar oraz dr Seweryn Kuter z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej muzeum. Muzeum przypomina, że w czasie pandemii placówkę można zwiedzać przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Regulamin jest dostępny pod adresem: http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/wizyty/informacje-dla-zwiedzajcych.