60 kolejnych dzieł zostanie do końca roku opisanych za pomocą audiodeskrypcji i udostępnionych na portalu "iSztuka", gdzie znaleźć już można ponad trzysta przykładów malarstwa, rzeźby czy architektury - poinformowała białostocka Fundacja Audiodeskrypcja, która od pięciu lat realizuje ten projekt.

Opisy dzieł umieszczane są na portalu pod internetowym adresem isztuka.edu.pl. Ich audiodeskrypcja polega na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) wizualnej warstwy dzieła, np. obrazu, rzeźby czy zabytku. W ten sposób przekazywane są takie informacje, jak język ciała i wyraz twarzy postaci, kolorystyka i sceneria danego miejsca, kształty obiektów.

Dzięki audiodeskrypcji powstają opisy - w formie skryptów tekstowych i nagrań dźwiękowych - nie tylko dzieł sztuk (np. obrazów i rzeźb) ale też filmów, spektakli teatralnych i operowych.

Na portalu isztuka.edu.pl przy każdym z dzieł umieszczony został odtwarzacz, za pomocą którego można odsłuchać opis wybranego dzieła. Jest też opis do przeczytania, z którego mogą skorzystać np. osoby mające problemy ze słuchem. Uzupełnieniem do fotografii i audiodeskrypcji dzieł są analizy przybliżające np. kontekst kulturowy czy technikę wykonania i przedstawiony temat.

Reklama

Materiały są tworzone przez osoby niewidome i widzące, historyków sztuki, artystów, audiodeskryptorów i edukatorów z Białegostoku, Wrocławia, Krakowa i Warszawy.

Podczas pięciu dotychczasowych etapów projektu "iSztuka - Edukacja Kulturalna dla Wszystkich", udostępniono na portalu 324 dzieła, od prehistorii do XIX wieku. Jak poinformowała PAP Fundacja Audiodeskrypcja, do końca tego roku katalog zostanie rozszerzony o 60 kolejnych, czyli do blisko czterystu pozycji.

Najnowsze opisywane dzieła pochodzą z XX wieku (do końca lat 60.) i rozpoczynają cykl prezentacji sztuki współczesnej. Audiodeskrypcja powstanie m.in. do takich prac, jak "Panny z Awinionu" Pabla Picassa, "Trwałość pamięci" Salvadora Dali, "Kompozycja IV" Wassilija Kandinsky'ego czy "Puszki zupy Campbell’a" autorstwa Andy Warhola. Pojawi się też np. opis instalacji "Merzbau" Kurta Schwittersa.

Całkowity koszt tegorocznego etapu prac sięga 71 tys. zł, z czego 56 tys. zł to dofinansowanie z resortu kultury w ramach programu "Kultura dostępna"; pozostałe pieniądze to wsparcie ze strony miasta Białystok i własne środki fundacji.

Jak przyznał prezes Fundacji Audiodeskrypcja Tomasz Strzymiński, w projekcie były również planowane opisy wybranych przykładów architektury, ale w ramach przyznanego dofinansowania nie starczy na to pieniędzy. Chodzi o Willę Tugendhatów w Brnie (projekt Ludwiga Mies van der Rohe) oraz Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (projektu Franka Lloyd Wrighta).

Dlatego fundacja szuka wsparcia, które wynosi 1 tys. zł na każde z tych dzieł. To koszt opracowania i nagrania audiodeskrypcji oraz przygotowania autorskiej analizy wartości artystycznej tych zabytków.