Instytucje kultury i inwestycje z obszaru kultury i dziedzictwa narodowego dużo zyskają dzięki osiągniętemu na szczycie UE porozumieniu - mówił we wtorek wicepremier, szef MKiDN kultury Piotr Gliński. Wymienił inwestycje, które mogą być beneficjentami funduszu odbudowy.

We wtorek zakończył się unijny szczyt budżetowy. Zgodnie z porozumieniem zawartym we wtorek nad ranem w Brukseli, wartość budżetu UE na kolejne siedem lat wyniesie 1 bln 74 mld euro, a funduszu odbudowy - 750 mld euro. Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami - 160 mld euro.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremier Jadwigą Emilewicz szef resortu kultury zauważył, że zakończony szczyt potwierdza, że Polska jest partnerskim podmiotem w UE. Zaznaczył też, że gdy była negocjowana obecna perspektywa finansowa UE, mówiło się, że są to ostatnie duże pieniądze dla naszego kraju. Teraz - jak wskazał - okazało się, że sytuacja jest jeszcze lepsza. "To trzeba docenić" - podkreślił wicepremier.

Wicepremier poinformował, że z porozumienia osiągniętego na szczycie skorzystają również inwestycje z obszaru kultury i dziedzictwa narodowego. "Jeśli chodzi o sam fundusz odbudowy, zgłosiliśmy wspaniałe i bardzo potrzebne inwestycje. Przykładowo rozbudowę dwóch największych polskich muzeów - hotel Cracovia, który został zakupiony i tam będzie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, i rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie, budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu czy dwa projekty, czyli rozbudowa polskich domów kultury i bibliotek publicznych, na które planujemy łącznie 900 mln zł" - przekazał Gliński.