Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (POKiS) im. Themersonów przygotowuje koncert w ramach przedsięwzięcia „Kultura Na WYNOS”, realizowanego z uwagi na obostrzenia epidemii koronawirusa. Internetowa relacja z wydarzenia w formie live-stream odbędzie się 9 maja. Wystąpią Wujek Dobra Rada, AkaOne oraz Vidno.

Koncert „Granie NA ŻYWO”, który będzie transmitowany ze sceny POKiS, zostanie zorganizowany w przy okazji cyklu prezentacji muzycznych „Majunia”, odbywających się w Płocku każdego roku w czasie Pikniku Europejskiego, czyli święta jego miast partnerskich – tegoroczna edycja pikniku została odwołana z uwagi na epidemię koronawirusa.

Informując w piątek o koncercie „Granie NA ŻYWO”, POKiS przypomniał, że od 2004 r. zawsze na początku maja fani różnych gatunków muzyki, od jazzu przez hip-hop po techno, mieli do tej pory „swoje małe święto” w Płocku, spotykając się podczas „Majunii” na plenerowej imprezie towarzyszącej Piknikowi Europejskiemu. Jak podano w anonsie tegorocznego wydarzenia, koncert „Majunii”, tym razem online, rozpocznie się w sobotę, 9 maja, o godz. 20., a transmisja dostępna będzie w serwisie YouTube (link) i zostanie udostępniona także na fanpage’u POKiS na Facebooku.

Zachęcając do udziału w koncercie za pośrednictwem internetu POKiS ogłosił: „Na początek mamy dla Was dźwięki muzyki korzennej w wykonaniu Wujka Dobra Rada. Pewnie nie zabraknie ska, reggae oraz dubów. Potem usłyszymy AkaOne, który namiesza w różnych gatunkach muzycznych. Wypadkowa muzyki house, hip hop, disco podana w niecodziennej formule. Wieczór zakończy dj i producent muzyczny Vidno setem z płyt winylowych spod znaku firmowego Audiobar. Możemy spodziewać się dużo deep house”. W zapowiedzi relacji wspomniano też, że oprawą video zajmie się vj Stupor.

„Po raz pierwszy spotykamy się na imprezie online, więc w tym roku na pewno nie zaskoczy nas pogoda. Rezerwujcie co najmniej dwie godziny, wskakujcie w klimatyczne ciuchy. Czekamy na Wasze foty, komentarze pod transmisją. Być może okaże się, że będziemy spotykać się w ten sposób częściej. Do zobaczenia przed monitorami” – zaprasza internetową publiczność POKiS, promując przy tym m.in. hasztagi: #zostańwdomuzkulturą oraz #razemtańczymyrazemwalczymy.

Na początku marca, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zdecydował o odwołaniu tegorocznej 22. Pikniku Europejskiego, który tradycyjnie odbywa się tam na początku maja z udziałem przedstawicieli miast partnerskich, a jednym z wydarzeń towarzyszących jest impreza muzyczna „Majunia”, czyli cykl koncertów plenerowych.

Organizowany od 1999 r. Piknik Europejski jest dorocznym świętem miast partnerskich Płocka, których obecnie jest 14. Wśród nich są np. Darmstadt w Niemczech, Fort Wayne w USA, Forli we Włoszech i Huai'an w Chinach. Podczas płockiego Pikniku Europejskiego odbywają się m.in. koncerty muzyczne i wystawy. Za tę formę aktywności międzynarodowej i propagowanie idei integracji Płock był dotychczas trzykrotnie nagradzany przez Radę Europy: w 2004 r. Dyplomem Europejskim, w 2005 r. Flagą Honorową, a w 2009 r. Tablicę Honorową.

W 2019 r. w trakcie 21. Płockiego Pikniku Europejskiego obchodzono m.in. 15. rocznicę wstąpienia Polski do UE i 25-lecie współpracy partnerskiej miasta z Możejkami na Litwie.