Tegoroczna, 30. edycja Malta Festival Poznań nie odbędzie się w planowanym terminie 19–28 czerwca – poinformowali organizatorzy festiwalu. Zmiana ma związek z epidemią koronawirusa. Nowy termin festiwalu Malta na razie nie jest znany.

Jak podano w opublikowanym w środę komunikacie, decyzja o zmianie terminu na późniejszy zapadła w porozumieniu z władzami Urzędu Miasta Poznania, "w obliczu ciągle zmieniającego się scenariusza, w czasach tak niespotykanej niepewności, wreszcie w czasach ograniczeń dotyczących organizacji imprez masowych i swobodnego przepływu osób".

"Globalny kryzys zdrowotny związany z COVID-19 zmienił naszą rzeczywistość. Od pierwszych chwil śledzimy sytuację epidemiologiczną na świecie, obserwujemy decyzje państw, sztabów kryzysowych i wreszcie przyglądamy się ruchom międzynarodowych festiwali, które mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo, podejmują trudne decyzje. Nadszedł moment, w którym także my musimy przedsięwziąć takie same kroki" – podano.

Organizatorzy festiwalu zapewnili, że prace nad jubileuszową Maltą nadal trwają.

"W najbliższym czasie będziemy szukać nowych możliwości zorganizowania wydarzenia w przestrzeni pozbawionej ryzyka. Dołożymy wszelkich starań, by ta zmiana, wynikająca z globalnego kryzysu, w jak najmniejszym stopniu wpłynęła na program festiwalu. Wrócimy do was z nowym, bezpiecznym scenariuszem imprezy, który opracujemy w dialogu z władzami Poznania" – podano.

Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r. jako platforma prezentacji sztuki eksperymentalnej, offowej; obecnie poznański festiwal jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej.