Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, "Industriada", zostało przesunięte na wrzesień - poinformował w środę na antenie Radia Piekary marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Utworzony ponad 10 lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia obecnie ponad 40 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim.

Coroczne święto Szlaku, "Industriada", stało się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego. Jest to weekendowa impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami czy możliwościami zwiedzania niedostępnych na co dzień miejsc. Co roku jej główna część odbywa się w sobotę, w tym roku termin wyznaczono pierwotnie na 6 czerwca.

„Industriada jest przełożona na wrzesień, mamy środki zabezpieczone. Będziemy cały czas aktywnie reagować na tę sytuację, która się pojawi” - powiedział w środę w Radio Piekary Chełstowski.

„Dzisiaj miałem telekonferencję ze Stadionem Śląskim nt. naszych imprez lekkoatletycznych, czyli Memoriał Kusocińskiego, Memoriał Skolimowskiej” - dodał marszałek. „Choć de facto nikt nie wie, jaka będzie sytuacja we wrześniu” - zastrzegł.

Jeszcze w ub. roku koordynatorem szlaku i głównym organizatorem święta był wyspecjalizowany referat dziedzictwa przemysłowego w urzędzie marszałkowskim. 4 lutego br. - decyzją zarządu województwa - funkcje te przejęło współprowadzone przez samorządy woj. śląskiego oraz Zabrza Muzeum Górnictwa Węglowego.

Programowy motyw przewodni tegorocznej Industriady to: "Natura w przemyśle". Zabrzańscy muzealnicy wyjaśniają, że podczas święta te z pozoru dwa odrębne światy staną obok siebie, aby odkryć nowe spojrzenie na dzieje kultury przemysłowej regionu.

Zdecydowaną większość wydarzeń Industriady nadal organizować mają obiekty Szlaku bądź instytucje kultury woj. śląskiego. Podobnie – jak dotąd - część atrakcji przygotują „obiekty zaprzyjaźnione”, czyli instytucje wybrane w konkursie na plan najciekawszych imprez wzbogacających program imprezy.

Niezależnie samorząd regionu ogłosił otwarty konkurs ofert na zadania publiczne woj. śląskiego w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa przemysłowego w 2020 r. Jego celem jest wsparcie wydarzeń organizowanych podczas Industriady. Urząd marszałkowski przeznaczył na ten cel 400 tys. zł., przy założeniu dotowania do 75 proc. kosztów (w poprzednim roku 300 tys. zł).

Ubiegłoroczna, 10. Industriada odbywała się przez trzy dni – od 7 do 9 czerwca. Motywem przewodnim wydarzeń był urodzinowy "Indu-bal". W wydarzeniach, które odbywały się w 44 obiektach zlokalizowanych w 27 miastach regionu oraz siedmiu obiektach pałacowych, wzięło udział ponad 100 tys. osób.

Według danych ze strony Polskiego Związku Lekkiej Atletyki 66. Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego, organizowany dotąd na Stadionie Śląskim wiosną (w tym roku miał odbyć się 24 maja, został „przeniesiony”. 11. Memoriał Kamili Skolimowskiej na razie utrzymuje swój pierwotny termin 6 września.