Chociaż warszawskie biblioteki publiczne są w czasie epidemii koronawirusa zamknięte, oferują swoim czytelnikom zasoby on-line. W ramach akcji #niezostawiamczytelnika użytkownicy bibliotek mogą korzystać z e-booków, audiobooków, przedłużać wypożyczenia książek oraz uczestniczyć w wykładach on-line.

Warszawskie biblioteki oferują m.in. bezpłatny dostęp do platform Legimi (gdzie można wybierać wśród 60 tys. tytułów) oraz Libra.ibuk.pl (1700 tytułów). Żeby uzyskać kody dostępu należy się kontaktować mailowo z wybranymi placówkami.

Użytkownicy bibliotek, szczególnie dzieci, mogą liczyć również na aktywności on-line udostępniane codziennie na profilach na Facebooku oraz kanałach YouTube poszczególnych placówek - m.in. w Rembertowie i na Targówku. Biblioteka na Bielanach oferuje spotkania video z krytykami literackimi i filmowymi, recenzje gier planszowych, zajęcia plastyczne, kurs dla seniorów z obsługi komputerów oraz pokazy japońskiego teatru obrazkowego Kamishibai.

Biblioteka na Bemowie umożliwia przedłużanie terminu wypożyczenia każdej pozycji wielokrotnie - dotychczas taka opcja istniała jedynie przy książkach wypożyczanych na 30 dni. Można także prolongować pozycje, na które są rezerwacje, za wyjątkiem e-booków. Biblioteka przedłuży terminy wypożyczenia pozycji u tych czytelników, którzy nie zrobią tego samodzielnie.

Ponadto placówka na Bemowie rozpoczęła konwersję audiobooków z płyt CD do formatu Mp3, co umożliwi zdalne ich udostępnianie. Część z nich jest już dostępna. Przed wypożyczeniem czytelnik może odsłuchać fragment wybranego audiobooka.

Stołeczne placówki zachęcają również do zapoznania się z zasobami: