Noisia oraz Claptone, a także Joris Voorn, Neon Chambers, Solomun i The Prototypes pojawią się m.in. podczas 15. festiwalu muzyki elektronicznej Audioriver, który na nadwiślańskiej plaży w Płocku (Mazowieckie) odbywać się będzie od 24 do 26 lipca – zapowiadają organizatorzy imprezy.

Anonsując we wtorek kolejnych artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznej odsłony Audioriver, twórcy festiwalu, jednego z największych tego typu w Europie, wymienili także Degs, I Hate Models, Kamp! oraz Mind Against.

Jak zaznaczyli organizatorzy Audioriver, po pięciu latach przerwy powróci „jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów w muzyce elektronicznej, bliski szczególnie miłośnikom brzmień drum and bass” – Noisia, twórcy aż trzech wytwórni i autorzy remiksów m.in. dla takich artystów, jak Moby czy The Prodigy. „Ich powrót na Audioriver ma szczególne znaczenie, bo pod koniec zeszłego roku trio ogłosiło zakończenie wspólnej działalności i zapowiedziało pożegnalną trasę występów. Ich występ w Płocku będzie jednym z ostatnich setów Noisii na świecie” – podkreślili twórcy festiwalu.

Organizatorzy Audioriver oznajmili jednocześnie, że do line-upu imprezy dołącza również „dwóch topowych artystów międzynarodowej sceny”. To Solomun - „ikona elektroniki, szef wytwórni DIYNAMIC i jeden z najbardziej charakterystycznych DJ-ów na świecie” - oraz Claptone – słynący ze świetnych setów na żywo „fenomen muzyki house”. W anonsie wykonawców tegorocznej edycji płockiego festiwalu jego twórcy wymienili także m.in. włoski duet Mind Against, zwracając uwagę, iż są to „specjaliści w tworzeniu przestrzennych i głębokich odmian elektroniki”, a także I Hate Models - „obecnie jedną z najpopularniejszych postaci na scenie techno”.

Wcześniej wśród grup i artystów, którzy tworzą line-up zbliżającej się odsłony Audioriver, organizatorzy tej imprezy ogłosili m.in. duety Artbat, Catz'n Dogz i Kas:st, Viper Diva oraz Joyhauser, a także Bryana Gee i Dr. Rubinstein. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu będą m.in. Orbital, ZHU oraz Gorgon City.

Podczas Audioriver w 2019 r., który trwał od 26 do 28 lipca, wystąpiło ponad stu wykonawców reprezentujących różne gatunki brzmień elektronicznych i alternatywnych. Główne koncerty odbywały się tradycyjnie na nadwiślańskiej plaży w Płocku. W trakcie imprezy działała specjalna strefa Komisji Europejskiej #EUandME podzielona na sektory tematyczne, obejmujące sztukę, ekologię i sport. Była też strefa #sexedPL, gdzie odbywały się m.in. otwarte spotkania z zaproszonymi przez Anję Rubik i Społeczny Komitet ds. AIDS edukatorami.

W 2012 r. Audioriver znalazł się na liście TOP 10 plebiscytu UK Festival Awards, nagradzającego najważniejsze imprezy muzyczne na świecie. Z kolei w 2009 r. portal branżowy Resident Advisor umieścił imprezę na czwartym miejscu wśród festiwali muzyki elektronicznej na świecie - festiwal wyprzedził wtedy m.in. podobne organizowane w Londynie, Tokio i Lipsku.

W trakcie dotychczasowych odsłon Audioriver występowali tam m.in. Richie Hawtin, Leftfield, Crystal Castles i Jamie Woon, a także Sven Vath, Shackleton, Gesaffelstein, Four Tet, Dillinja, Dinky, Jaguar Skills i Ella Eyre. Byli również Carl Craig, Moderat, GusGus, Trentemoller, Paul Kalkbrenner, Roeyksopp i Ricardo Villalobos oraz Modeselektor.

W lutym organizatorzy tegorocznej edycji Audioriver ogłosili nabór do programu wydarzeń, które towarzyszą muzycznej części imprezy, zapraszając do współpracy stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, kluby i wytwórnie oraz artystów wszystkich dziedzin sztuki.