Koncerty, spotkania z artystami i warsztaty dla fanów doskonałego brzmienia złożą się na program 11. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, który rozpocznie się w czwartek w Łodzi.
Reklama

"I Am The Sound!", czyli: jestem brzmieniem, dźwiękiem, muzyką – to hasło, jakie niezmiennie przyświeca łódzkiemu festiwalowi Soundedit od jego pierwszej edycji. W tym roku w ciągu czterech festiwalowych dni obok koncertów zaplanowano także spotkania z artystami, warsztaty i szkolenia z zakresu produkcji muzycznej.

"W czwartek na scenie Klubu Wytwórnia pojawią się dwa łódzkie zespoły: Moskwa i Blitzkrieg. Pierwszy, prowadzony przez Pawła +Gumę+ Gumolę występuje na punkowej scenie od ponad 30 lat. Ma na koncie trzy albumy studyjne i kilka płyt oraz kaset demo. Najnowsze wydawnictwo grupy – +XXI wiek+ miało premierę w 2019 r. Zimnofalowy zespół Blitzkrieg zadebiutował w 1987 r. i koncertował do 1991 r. Niedawno grupa wznowiła działalność wydając reedycję płyty +Holy War+ i przygotowując materiał na nowy minialbum" – poinformował Dawid Brykalski z biura Festiwalu.

Reklama

W piątek w Wytwórni zaprezentuje się zespół Nitzer Ebb z Wielkiej Brytanii, znany ze współpracy z wytwórnią Mute oraz kilkukrotnego supportowania Depeche Mode, a po nim zespół DAF (Deutsch Amerikanische Freundschaft), którego założyciele nazywani są "ojcami chrzestnymi techno". Na afterparty zagrają Zamilska i DJ NO.107.

Misia Furtak – laureatka Paszportu "Polityki", Fryderyka i nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego wystąpi w Wytwórni trzeciego dnia Festiwalu. Po jej koncercie rozpocznie się uroczysta Gala wręczenia nagród "Człowieka ze Złotym Uchem".

Jak podał Brykalski, w tym roku statuetka trafi do rąk aż pięciu artystów: znanego ze współpracy z Nickiem Cavem australijskiego muzyka Micka Harveya, odkrywcy zespołu The Ramones Craiga Leona, producenta Nirvany Steve’a Albiniego, a także dwóch Polaków - współzałożyciela i lidera Lady Pank Jana Borysewicza oraz piosenkarza i kompozytora Stanisława Soyki.

Mick Harvey po otrzymaniu statuetki pozostanie na scenie i wykona przełożone na język angielski utwory francuskiego barda Serge’a Gainsbourga. Po nim wystąpi Stanisław Soyka i jego goście - Natalia Niemen oraz Czesław Mozil. Sobotnie afterparty to koncert Craiga Leona oraz występ z cyklu "Fortepiany Wolności" – Sokołowski i Jeziorski zagrają płytę "Apollo" Briana Eno.

Ostatni dzień Soundedit – niedziela – rozpocznie się zajęciami dla dzieci. O godz. 10:00 w małej sali Klubu Wytwórnia zaplanowano "Marchewkowy Poranek", podczas którego prowadzone będą warsztaty z budowania instrumentów i poszukiwania dźwięków. Potem utwory Lady Pank wykona składająca się z młodych muzyków grupa The Recyklofons. Poranek zakończy projekcja filmu Jacek i Placek.

Tego samego dnia o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z Janem Borysewiczem, po którym Lady Pank zagra na żywo muzykę do filmu o dwóch urwisach ze wsi Zapiecek.

Soundedit to także liczne warsztaty, wykłady i szkolenia z zakresu produkcji muzycznej, m.in. specjalna sesja doradcza dla twórców i producentów. Partnerem festiwalu jest m.in. Kino Bodo - na jego stronie w internecie można znaleźć szczegółowy program projekcji i spotkań - a także Radio Łódź, które po raz czwarty współorganizuje plebiscyt skierowany do młodych wykonawców i zespołów.

Wydarzeniem towarzyszącym Soundedit będzie wystawa w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, poświęcona 50. rocznicy wydania albumu "Abbey Road" zespołu The Beatles.