Koncert amerykańskiej wokalistki Michelle David z zespołem rozpocznie w czwartek tegoroczną edycję Letniej Akademii Jazzu. Do 29 sierpnia czwartki w łódzkim klubie Wytwórnia wypełnione będą muzyką w wykonaniu cenionych przedstawicieli gatunku.

"To muzyka, która karmi serce i uspokaja duszę" - mówi o swoich piosenkach Michelle David, która z towarzyszeniem gitarzystów Onno Smita i Paula Willemsena oraz zespołu instrumentalistów jazzowych zaśpiewa w Wytwórni utwory z płyty "The Gosspel Sessions", utrzymane w klimacie soulu, r&b, jazzu i afro-beatu.

Jak zapowiadają organizatorzy, 12. Letnia Akademia Jazzu (LAJ) będzie prezentacją najbardziej wartościowych zjawisk międzynarodowej sceny jazzowej, ekscytujących kolaboracji muzycznych, obiecujących debiutantów oraz prawdziwych legend jazzu. Ich intencją jest odkrycie przed publicznością całej gamy kolorów, jakimi mieni się jazz - od standardów jazzowych i improwizacji aż do odniesień do korzeni gatunku za sprawą afrykańskich brzmień, soulu, bluesa i gospel.

W Wytwórni wystąpią m.in. artyści francuskiej, amerykańskiej i skandynawskiej sceny jazzowej. Jedną z gwiazd tegorocznej edycji LAJ będzie wirtuoz gitary Bill Frisell, zaś saksofonista Joe McPhee wystąpi jako gość specjalny tria Mikołaja Trzaski. Z Francji przyjedzie do Łodzi skrzypek Clement Janinet z projektem O.U.R.S. – Ornette Under the Repetitive Skies, a ze Szwajcarii wokalistka z polsko-japońskimi korzeniami Yumi Ito. Na scenie pojawi się też amerykańska wokalistka jazzowo-soulowa Madison McFerrin - córka słynnego Bobbiego McFerrina.

Obok tria Mikołaja Trzaski polskich jazzmanów reprezentować będzie Jerzy Małek z międzynarodowym sekstetem z udziałem amerykańskiego saksofonisty Andy’ego Middletona, Wojciech Jachna z projektem Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Piotr Damasiewicz i jego band Power of The Horns z udziałem Macieja Obary i Dominika Wani oraz trio Marcina Wasilewskiego, świętujące w tym roku 25-lecie działalności scenicznej.

Na zakończenie LAJ zaplanowano występ Krzysztofa Herdzina i Jarka Wista, którzy zaprezentują największe przeboje Franka Sinatry w swingowych aranżacjach.

Akademia to nie tylko koncerty dla publiczności, ale także kreatywne warsztaty jazzowe INTL Jazz Platform, które będą odbywać się od 22 do 25 lipca. Będą w nich uczestniczyć młodzi muzycy z różnych krajów Europy, którzy - pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów - będą wymieniać się zdobytymi doświadczeniami i wspólnie tworzyć oraz wykonywać muzykę. Finałem warsztatów będzie wspólny koncert na dużej scenie.

Fundacja Wytwórnia, która organizuje LAJ, dołączyła w tym roku do europejskiego projektu współpracy Jazz Connective, który ma na celu m.in. wzmocnienie kompetencji młodych artystów na rynkach europejskich i promocję muzyki jazzowej w zasięgu globalnym.

W ramach tego projektu między 22 a 25 lipca muzycy jazzowi będą mogli uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych seminariach i spotkaniach z promotorami – przedstawicielami polskich i zagranicznych festiwali. Dzięki niemu dla publiczności na scenie Wytwórni zagra trio fortepianowe Enemy z pianistą Kitem Downesem, polski duet Backspace tworzony przez Zbyszka Chojnackiego i Łukasza Czekałę, francuski zespół MONA z liderką Elodie Pasquier na klarnecie basowym oraz słoweńska pianistka Kaja Draksler.

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Łodzi; warsztaty INTL Jazz Platform dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jazz Connective jest współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100 oraz finansowane ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 oraz ze środków KE w ramach programu Kreatywna Europa.