Saksofonista Scott Hamilton, klawiszowiec Wojciech Karolak i pianista Waldemar Malicki – to niektóre gwiazdy festiwalu Hot Jazz Spring, który odbędzie się od 6 do 9 czerwca w Częstochowie. Podczas 15. edycji tej imprezy zabrzmi m.in. dixieland, swing, gypsy jazz czy blues.

Muzyki będzie można posłuchać zarówno pod dachem, jak i w plenerze.

Jak podał częstochowski magistrat, pierwszy dzień imprezy będzie przeznaczony na festiwalową rozgrzewkę – w klubie "Five O’Clock” wystąpi trio Smooth Gentelmen, które ma w repertuarze mieszkankę soulu, bluesa i boogie.

W pierwszym oficjalnym dniu festiwalu zaplanowano Paradę Nowoorleańską, która przejdzie ulicami miasta. Później w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej wystąpi Ida Zalewska Quartet – zaprezentuje repertuar legendarnej Billie Holiday.

Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski za swoje zasługi artystyczne i popularyzatorskie odbierze Honorowego Swingującego Kruka, a potem wystąpi w supergrupie złożonej z innych posiadaczy tych statuetek, przyznanych podczas poprzednich edycji festiwalu. Na jednej scenie zagrają więc m.in. saksofonista Scott Hamilton, Wojciech Karolak, pianista Wojtek Kamiński i perkusista Trevor Richards. Na wieczór zaplanowano kameralne koncerty i jam sessions w klubie festiwalowym.

8 czerwca rozpocznie się „jazz w plenerze” - po południu przez miasto przemaszeruje Leliwa Jazz Band, grając standardy lat 20. i 30. Tego dnia wieczorem Waldemar Malicki wraz z częstochowskimi filharmonikami zaprezentuje muzykę George’a Gershwina.

Na ostatni dzień festiwalu zaplanowano muzyczny piknik na ul. Jazzowej, podczas którego wystąpią trzy formacje. Finałowy koncert rozpocznie się późnym popołudniem w Filharmonii. Wystąpi pochodzący z Anglii Neil Wilde, od ponad czterech dekad zabawiający publiczność na całym świecie swoim żywiołowym boogie-woogie, granym nieraz z pomocą nóg, łokci, a nawet wieszaków czy wałków malarskich. Gościowi będzie towarzyszyć znana częstochowskiej publiczności grupa Forsal z Jakubem Konieczko na harmonijce.

Na sam finał wystąpi międzynarodowy skład The Sazerac Swingers z wokalistką i tancerką Emily Rault na pierwszym planie. „Nazwa formacji pochodzi od typowego nowoorleańskiego drinka o nazwie sazerac, którego historia – zdaniem niektórych – sięga czasów sprzed Wojny Secesyjnej” - wyjaśniają organizatorzy.

Dyrektorem 15. Hot Jazz Spring jest Ireneusz Kozera, a dyrektorem artystycznym – Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego, a współorganizatorem – Filharmonia Częstochowska.