Rok z Kazimierzem Kutzem organizuje Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach. Najważniejszą częścią tego cyklu wydarzeń będzie pełna retrospektywa zmarłego w grudniu reżysera, która rozpocznie się 17 stycznia pokazem „Krzyża walecznych”.

Rok 2019 w Instytucji Filmowej Silesia Film miał być rokiem z Kazimierzem Kutzem w związku z przypadającą w lutym 90. rocznicą jego urodzin. "Niestety, życie napisało zupełnie inny scenariusz i +rok z Kazimierzem Kutzem+ będzie pierwszym rokiem bez niego. Planowane przez nas wydarzenia nabierają innego wymiaru, choć nadal będzie to rok spotkań z jego oryginalną i unikatową twórczością" - powiedziała w czwartek Agnieszka Skrzelowska z działu promocji Silesii Film.

W ramach pierwszej od lat pełnej retrospektywy w katowickim Kinie Kosmos zaprezentowanych zostanie 19 filmów Kazimierza Kutza, ułożonych w porządku chronologicznym. Widzowie zobaczą zarówno pierwsze filmy, takie jak m.in. "Krzyż walecznych", "Nikt nie woła", jak i wszystkie części trylogii śląskiej. Atrakcją będzie zapewne możliwość zobaczenia na dużym ekranie rzadko przypominanych dokonań twórcy, np. "Upał" - komediowy debiut reżysera będący filmową kontynuacją Kabaretu Starszych Panów, kameralny dramat psychologiczny "Tarpany" czy też "Skok" z Danielem Olbrychskim, Marianem Opanią i debiutującą na ekranie Małgorzatą Braunek.

Filmy będą prezentowane z oryginalnych nośników, czyli z taśm 35 mm pochodzących ze zbiorów Filmoteki Śląskiej, oraz z kopii poddanych rekonstrukcji cyfrowej. Seansom filmowym będą towarzyszyć spotkania, prelekcje filmoznawców oraz pokazy filmów dokumentalnych prezentujących sylwetkę reżysera. Retrospektywa potrwa do grudnia.

W ramach "Roku z Kazimierzem Kutzem" Silesia Film wydała już kalendarz ze zdjęciami z filmów reżysera, a w planach ma jeszcze organizację innych wydarzeń: m.in. wystawy kadrów z jego filmów, wydanie publikacji z tekstami młodych krytyków analizujących twórczość mistrza i przegląd ulubionych filmów Kazimierza Kutza, wybranych przez samego artystę.

Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego. Prowadzi pięć kin studyjnych na terenie województwa Śląskiego, wspiera też produkcję filmową i archiwizuje kopie filmowe w Filmotece Śląskiej.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 r., zmarł 18 grudnia ubiegłego roku. Był absolwentem wydziału reżyserii łódzkiej Filmówki. Jeszcze w 1954 r. został asystentem Andrzeja Wajdy przy filmie "Pokolenie", a w 1956 r. pracował jako drugi reżyser na planie "Kanału".

Do najbardziej znanych filmów w twórczości Kutza należy śląska trylogia - "Sól ziemi czarnej" (1969), "Perła w koronie" (1971), "Paciorki jednego różańca" (1979). A także "Na straży swej stać będę" (1983) - o konspiracji na włączonym do III Rzeszy Górnym Śląsku podczas II wojny światowej; "Śmierć jak kromka chleba" (1994) - o pacyfikacji kopalni "Wujek"; komedia "Pułkownik Kwiatkowski" (1995) - z akcją rozgrywającą się w 1945 r. i z Markiem Kondratem w roli głównej, oraz "Zawrócony" (1995) - uhonorowany na festiwalu w Utrechcie nagrodą Złotego Cielca dla najlepszego filmu europejskiego.

Kutz realizował także spektakle m.in. dla Teatru Rozmaitości we Wrocławiu, Starego Teatru w Krakowie, teatrów warszawskich: Komedii, Polskiego, Ateneum, Teatru na Woli i Narodowego, a także w Teatrze Telewizji. Przez wiele lat publikował w regionalnej i krajowej prasie teksty poświęcone sprawom śląskim. W 2010 r. zadebiutował jako powieściopisarz książką "Piąta strona świata", poświęconą dramatycznej historii Śląska, która ukształtowała odmienność tego regionu.

Kazimierz Kutz był także politykiem - w latach 1997-2007 senatorem, pracował w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą i Komisji Nauki i Edukacji. W latach 2001-05 był wicemarszałkiem Senatu. W latach 2007-11 był posłem.