W tym roku obok artystów z Polski, Austrii i Francji prezentujemy tancerzy z Libanu, Syrii i Tunezji - powiedziała dyrektor artystyczna 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu "Ciało/Umysł Edyta Kozak. Festiwal odbędzie się w dniach 30 IX - 5 X w Warszawie.

Hasło tegorocznego 17. MFSTiP "Ciało/Umysł" brzmi: "Zorientuj się!".

"Chciałabym powrócić jeszcze na chwilę do hasła naszego festiwalu. Wydaje mi się, że żyjemy w czasach, które potrzebują zatrzymania się. Na co dzień otrzymujemy bardzo dużo informacji, jesteśmy nimi bombardowani (...) W tym całym chaosie z jednej strony męczymy swoje ciała, ciała i umysły (...) nie śledzimy tego, co do nas dochodzi i powstaje taki konglomerat wielości, wieloznaczności, z którym sami musimy sobie radzić i orientować się, co jest dla nas istotne, co jest dla nas ważne" - powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu Edyta Kozak.

Poinformowała, że do udziału w festiwalu zaproszono 9 artystów polskich i zagranicznych, którzy podejmują w swoich spektaklach "tematy, całe obszary związane z tematyką konfliktu, męskości, tożsamości, z tradycją".

"U nas jak zwykle dużo nowości, dużo wydarzeń, które prezentujemy po raz pierwszy w Warszawie, ale także w Polsce" - podkreśliła.

"W tym roku obok artystów z Polski, Austrii i Francji - patrzymy na drugie wybrzeże Morza Śródziemnego i prezentujemy tancerzy z krajów arabskich - z Libanu, Syrii i Tunezji" - powiedziała Kozak.

Media

30 września na otwarcie 17. edycji Festiwalu "Ciało/Umysł" w warszawskiej Hali Gwardii odbędzie się "Taneczna Walka", w której o względy jurorów wybranych spośród widzów ubiegać się będzie siedmioro międzynarodowych tancerzy, którzy prezentują odmienne style współczesnego tańca i ruchu. Ósmy performer zostanie wyłoniony dzień wcześniej, podczas poprzedzających festiwal warsztatów z uczestnikami "Tanecznej walki". Na ringu w Hali Gwardii artystom towarzyszyć będzie MC (mistrz ceremonii), w którego wcieli się tancerz, animator i radiowiec – Jakub Qba Łukowski.

Spektakle, spotkania z artystami i imprezy towarzyszące festiwalowi odbywać się będą w Studio teatrgalerii (współorganizator festiwalu).

1 października zaplanowano "Wieczór młodych arabskich artystów". Pokazane zostaną 3 spektakle: "I Listen, (You) See" Hamdiego Dridi z Tunezji, "Under the Flesh" Bassama Abou Diaba z Libanu i "Evolvo" Yary Boustany z Libanu. Odbędzie się też panel dyskusyjny o współczesnym tańcu arabskim, który poprowadzi dr Patrycja Sasnal.

2 października pokazana zostanie pierwsza z polskich premier tanecznych - spektakl Tomasza Bazana pt. "Manfred Macx". Wieczorem obejrzeć będzie można po raz pierwszy prezentowany w Polsce spektakl "Minaret" Omara Rajeha z Libanu.

Media

3 października po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie spektakl "Sons of Sissy" - austriackiego tancerza i muzyka, byłego członka grupy heavy-metalowej Simona Mayera.

4 października odbędzie się druga polska prapremiera. Anita Wach we współpracy ze słoweńską grupą Via Negativa przygotowała przedstawienie "Sorry".

5 października wieczorem pokazany zostanie po raz pierwszy w Polsce spektakl "Face a la mer..." w choreografii tunezyjskiego tancerza od 20 lat mieszkającego we Francji Radhouane'a El Meddeba.

Obok spektakli w programie festiwalu zaplanowano przegląd filmów berlińskich artystów Daniela Koettera i Constanze Fischbeck z cyklu "state-theatre" – o miastach jako "scenach": Bejrucie, Berlinie i Teheranie.

Media

Na zakończenie Festiwalu Ciało/Umysł, 5 października, w Barze Studio zagra dj Wiktor Milczarek.

Więcej o programie festiwalu na stronie www.cialoumysl.pl >>

Na koniec wtorkowej konferencji prasowej w Barze Studio prezes fundacji Edyta Kozak zaprezentowała nową książkę "Dekada C/U. Raport 2008-2017", w której zebrano wypowiedzi i dokumentację na temat 10 lat działalności warszawskiej fundacji i poprzednich edycji festiwalu.