Przyrządzania posiłków według średniowiecznych receptur, nauki garncarstwa, czy wytwarzania strzał i łuków można nauczyć się w czasie wakacji w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie).

"W każdą niedzielę czerwca, lipca i sierpnia już po raz trzeci organizujemy rodzinne warsztaty archeologiczne" - powiedział w środę PAP kierownik skansenu Paweł Madej.

Skansen w Trzcinicy jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. "Podczas warsztatów stwarzamy możliwość poznania rzemiosł pradziejowych i wczesnośredniowiecznych. Szeroka tematyka warsztatów pozwoli każdemu wybrać coś dla siebie" - zauważył Madej.

Dodał, że "celem przedsięwzięcia jest przybliżenie dorosłym i dzieciom rozmaitych aspektów życia ludzi zarówno w epoce brązu, jak i we wczesnym średniowieczu".

Co niedzielę w wakacje w Karpackiej Troi można spróbować swoich sił m.in. w wytwarzaniu według sposobów sprzed kilku tysięcy lat naczyń ceramicznych, strzał łuczniczych lub wykonywania zabawek z gliny, z kości zwierząt, czy drewna. Można też przygotować posiłki zgodnie z zaleceniami średniowiecznych przepisów kulinarnych.

Zajęcia trwają po kilka godzin. Prowadzą je pracownicy skansenu specjalizujący się w rzemiosłach występujących w epoce brązu, czy w średniowieczu.

W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą, fosą; przy jej budowie jako fortyfikacji obronnej wykorzystano naturalną stromiznę stoków. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała tam ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Potem między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tutaj ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Natomiast między VIII a XI stuleciem znajdował się tam centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ub. stulecia archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię 8 ha, na której znajduje się m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Istniejący od siedmiu lat skansen archeologiczny Karpacka Troja odwiedziło ponad 300 tys. osób.