W piątek rozpoczyna się przegląd "Adwokat w roli głównej". Edycja dokumentalna – po raz pierwszy w ramach festiwalu Watch Docs. Prawa człowieka w filmie. Filmowy przegląd 8 grudnia rozpocznie międzynarodowa debata „Prawnik wobec bezprawia” współorganizowana w Kinie Muranów przez Naczelną Radę Adwokacką i American Bar Association. W programie Przeglądu znalazło się 6 filmów dokumentalnych z USA, Francji, Niemiec, Islandii, Wielkiej Brytanii i Izraela.

Panelistami debaty będą:

  • William Meyer, amerykański prawnik z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem, pierwszy dyrektor CEELI Institute, który pracował jako ekspert przy projektach reform wymiaru sprawiedliwości w wielu państwach, ekspert American Bar Association;
  • prof. Ewa Łętowska - Fundacja Helsińska; była rzecznik praw obywatelskich i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, członek Polskiej Akademii Nauk;
  • adw. Jakub Wende, członek NRA, specjalizuje się w prawie karnym i karnym gospodarczym oraz
  • adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, sędzia WSD, specjalizuje się w prawie karnym i prawie medycznym, laureatka tegorocznej nagrody Prawnik Pro Bono za działalność pro bono na rzecz praw człowieka.

Przed debatą o godz. 18:30 odbędzie się projekcja filmu „Udając Boga” („Playing God”, reż. Karin Jurschick, Niemcy 2017). Uczestnicy debaty „Prawnik wobec bezprawia” postawią m.in. pytania o to, jak powinien zachować się prawnik-praktyk wobec załamania zasady państwa prawa, jakimi środkami dysponuje, aby przeciwstawić się demontażowi praworządności.

Do końca stycznia filmowcy biorący udział w organizowanych przy festiwalu WATCH DOCS warsztatach dla dokumentalistów FUTURE DOCS będą mogli zgłosić pomysły na filmy spośród których jury wybierze najbardziej obiecujący projekt i wyróżni go FUTURE DOCS Award w wysokości 5000 USD. Po raz pierwszy Naczelna Rada Adwokacka przyzna Nagrodę NRA FUTURE DOCS w wysokości 15 000 PLN na rozwój najbardziej obiecującego projektu filmowego związanego z pracą adwokata w obronie praw podstawowych.

Filmy

W tegorocznym przeglądzie "Adwokat w roli głównej. Edycja dokumentalna" znalazło się sześć różnorodnych filmów – od nietypowego dramatu sądowego „12 Dni” Raymonda Depardona, w którym z bliska obserwować możemy kontrolę legalności przymusowej psychiatrycznej hospitalizacji, po „Armię Gideona”, obrazującą ogromne wyzwania, przed jakimi stoją amerykańscy obrońcy z urzędu. Inny obraz, tym razem z samego szczytu amerykańskiej prawniczej hierarchii, przynosi portret Kennetha Feinberga, prawnika, którego nazwisko pojawia się we wszystkich wielkich sprawach odszkodowawczych w nowszej historii USA („Udając Boga”). Z kolei w filmie Eytana Harrisa („Prawda i tylko…”) słynny izraelski adwokat broni palestyńskiego aktora i filmowca w procesie o zniesławienie, jaki wytoczyli mu izraelscy żołnierze. Czołowych światowych prawników na straży praw człowieka zobaczymy we wstrząsającym filmie Sary Afshar „Syryjscy zaginieni”, opowiadającym o gromadzeniu dowodów przeciw syryjskiemu dyktatorowi na poczet przyszłego procesu w Hadze. Wreszcie w programie znalazł się dokumentalny thriller „Z powietrza” o najsłynniejszej w historii Islandii sprawie o morderstwo, w której oskarżenie zostało oparte wyłącznie na wymuszonych ekstremalnymi technikami śledczymi zeznaniach podejrzanych.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie od 17 lat konsekwentnie popularyzuje ambitne, społeczne kino dokumentalne wśród polskiej publiczności. Jest to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka. Na tegoroczną edycję (7-14.12.2017) składa się blisko 60 filmów, debaty, spotkania, warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące. W 2017 roku Naczelna Rada Adwokacka podjęła współpracę z festiwalem, kontynuując założenia organizowanego w latach 2011-2016 przeglądu "Adwokat w roli głównej", prezentującego fabularne filmowe klasyki dramatu sądowego i przybliżającego szerokiej widowni charakter pracy adwokatów.

Więcej informacji o Przeglądzie Kina Prawniczego można znaleźć na stronach:

www.watchdocs.pl >>
Watch Docs na Facebooku >>
Przegląd Kina Prawniczego na Facebooku >>