Laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2009 roku Herta Muller będzie gościem VII Salonu Ciekawej Książki, który rozpocznie się w Łodzi 24 listopada. Swoją ofertę przedstawi na nim ponad sto wydawnictw, zaplanowano też spotkania z ponad 60 autorami.

"Zaprosiliśmy znakomitą pisarkę i wielką osobistość, noblistkę Hertę Muller pochodzącą z niezwykłego regionu Europy, podobnego do Łodzi przez swoją wielokulturowość. Nasz gość – wraz z laureatką nagrody Nike Olgą Tokarczuk - weźmie ona udział nie tylko w Salonie Ciekawej Książki, ale także w panelu mistrzowskim +Europa - Demokracja - Literatura+ w ramach Festiwalu Puls Literatury" - podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na wtorkowej konferencji prasowej we wtorek. Herta Mueller pochodzi z rumuńskiego Banatu, regionu zamieszkiwanego przez Rumunów, Węgrów, Niemców i Serbów. Pisarka urodziła się w rodzinie rumuńskich Szwabów.

W ciągu trzech dni uczestnicy Salonu Ciekawej Książki, organizowanego w łódzkiej hali Expo, będą mogli zapoznać się z nowościami rynku księgarskiego i spotkać swoich ulubionych autorów. "Swoją obecność potwierdziło ponad sto czołowych polskich wydawnictw, które będą prezentować wszystkie gatunki i rodzaje literatury – poczynając od dziecięcej, poprzez sensację, beletrystykę, reportaże, literaturę faktu i książki historyczne. Salon to też spotkania z autorami, których w tym roku będzie bardzo dużo – ponad 60, oraz liczne wydarzenia towarzyszące" - poinformowała prezes Międzynarodowych Targów Łódzkich Katarzyna Drobińska.

Obok zaproszonych przez Urząd Miasta Łodzi Herty Muller i Olgi Tokarczuk gośćmi VII Salonu Ciekawej Książki będą m.in. Monika Sznajderman, Karolina Korwin-Piotrowska, Jakub Ćwiek, Grzegorz Rogowski, Ryszard Ćwirlej, Łukasz Orbitowski, Michał Rusinek i Grzegorz Kasdepke.

W Salonie Ciekawej Książki nie zabraknie książek związanych z Łodzią m.in. wydanych przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Jak zapowiedziała dyr. Centrum Joanna Podolska, czytelnicy mogą spodziewać się nowej edycji "Bałuckiego słownika" z 2015 r., znacznie obszerniejszej, bo przygotowanej we współpracy z historykiem Łodzi Krzysztofem Kowalczyńskim i językoznawcą prof. Markiem Cybulskim. Odbędzie się też spotkanie poświęcone Chawie Rosenfarb – autorce trzytomowej powieści o Łodzi napisanej w jidysz.

Dla miłośników gatunku przygotowano Strefę Fantastyki, a w niej spotkania z pisarzami, dyskusje o świecie fantasy oraz warsztaty kreatywnego pisania. Zaplanowano też bogatą ofertę zajęć dla najmłodszych: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Piłsudskiego w Łodzi zaprosi dzieci na quest literacki "Na tropie literatury", który rozegrany zostanie na stoisku książnicy oraz kilku wydawnictw literatury dziecięcej.