Koncerty, spektakle, spotkanie autorskie - znalazły się w programie festiwalu poświęconego twórczości Marka Grechuty, który odbędzie się w dniach 24-29 października w Krakowie. W poniedziałek przypada 11. rocznica śmierci artysty.

Jak przypomniał Jakub Baran, rzecznik Grechuta Festival, impreza artystyczna odbywa się od 10 lat w październiku, w rocznicę odejścia Marka Grechuty. Artysta zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie.

„Rok 2017 jest szczególny dla historii festiwalu. Dokładnie 50 lat temu rozpoczął swoją długoletnią i owocną karierę sceniczną Marek Grechuta wraz z zespołem Anawa” - zaznaczył Baran. Jak przypomniał jesienią 1967 r. ówcześni studenci kilku krakowskich uczelni wystąpili na VI Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Za utwór oryginalny, „Tango Anawa”, otrzymali pierwszą nagrodę, a Marek Grechuta, jako wykonawca – drugą nagrodę.

„Pół wieku po debiucie Marka Grechuty widać wyraźnie, że jego twórczość należy do kanonu kultury polskiej. Piosenki Pana Marka wcale się nie starzeją, zachwycając kolejne pokolenia Polaków” - ocenił przedstawiciel festiwalu.

Tegoroczny festiwal – dodał Baran - będzie hołdem dla pamięci patrona, propozycją różnorodną programowo. To poniekąd nawiązanie do bogactwa talentów Marka Grechuty, który był piosenkarzem, poetą, kompozytorem, muzykiem, malarzem, aktorem, z zawodu zaś architektem.

Tegoroczny Festiwal potrwa pięć dni. Rozpocznie się we wtorek 24 października spotkaniem z autorami książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty” - Danutą Grechutą i Jakubem Baranem.

W środę 25 października zaplanowano spektakl komediowy „Oberża pod złamanym groszem” w wykonaniu Trupy Komedianty, nawiązujący do tego, że Marek Grechuta zaczynał swoją karierę sceniczną, jako członek Kabaretu Anawa.

W kolejnych dniach młodzi aktorzy i muzycy krakowscy zaśpiewają piosenki artysty w przedstawieniu "Szczęśliwe Piosenki Marka Grechuty", a aktorka i piosenkarka Marta Honzatko przedstawi w Piwnicy pod Baranami premierowy koncert "Nie Dokazuj Miły, Nie Dokazuj - czyli historie miłosne Honzatko". Złożą się na niego jej interpretacje zarówno piosenek Grechuty, jak i Agnieszki Osieckiej, Grzegorza Turnaua, Jana Wołka, Kazika Staszewskiego.

W sobotę 28 października wokół krakowskiego Rynku Głównego przejdzie "Korowód". Poprowadzi go orkiestra reprezentacyjna AGH, która zagra niecodzienne aranżacje utworów patrona festiwalu. W barwnym pochodzie przejdą m.in. krakowscy ułani, rycerstwo oraz artyści Piwnicy pod Baranami.

Na niedzielę 30 października zaplanowano zwieńczenie Grechuta Festivalu, czyli galę finałową „Tu wszystko naprawdę się zaczęło”, która odbędzie się w Sali Audytoryjnej ICE Kraków. Podczas spektaklu muzycznego największe przeboje Marka Grechuty, a także piosenki z własnych repertuarów wykonają m.in. Dawid Ogrodnik, Andrzej Lampert, Maciej Miecznikowski oraz Łukasz Jemioła.

Solistom towarzyszyć będzie Małopolska Orkiestra Kameralna pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk oraz instrumentaliści zespołu Anawa, akompaniującego swego czasu Markowi Grechucie, pod kierownictwem Pawła Piątka.

Marek Grechuta - piosenkarz, kompozytor, poeta i malarz, twórca i wykonawca wielu przebojów - zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie w wieku 61 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.