KINO | Zachowanie Wehrmachtu z operacji spod Dunkierki do dziś pozostaje zagadkowe. Wódz III Rzeszy prawdopodobnie uważał, że Brytyjczycy będą we Francji walczyć do ostatniego naboju. Generał Heinz Guderian poinformował jakoby Hitlera, że teren w rejonie Dunkierki − podmokły i pocięty kanałami − nie będzie sprzyjał operacji wojsk pancernych.

Akcja filmu toczy się w czasie II wojny światowej. Fabuła skupia się na operacji wojskowej o kryptonimie Dynamo. Była to podjęta w czasie trwania kampanii francuskiej udana próba ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego (BEF) oraz części wojsk francuskich i belgijskich, przeprowadzona 26 maja – 4 czerwca 1940 z Dunkierki (w północnej Francji) do Wielkiej Brytanii. Z operacji spod Dunkierki zagadkowe pozostaje zachowanie sił niemieckich.

Dlaczego Hitler zatrzymał niemieckie siły pancerne? Prawdopodobnie uważał, że Brytyjczycy będą we Francji walczyć do ostatniego naboju. Zawsze twierdził, że gdziekolwiek Anglicy postawili nogę, niemal niemożliwe było przepędzenie ich stamtąd. Generał Heinz Guderian poinformował jakoby Hitlera, że teren w rejonie Dunkierki − podmokły i pocięty kanałami − nie będzie sprzyjał operacji wojsk pancernych. W ewakuacji wzięło udział co najmniej ponad 800 jednostek pływających wszelkiego typu, z czego Niemcy zatopili ponad 200.

Dramat wojenny w reżyserii Christophera Nolana wchodzi na ekrany kin już w najbliższy piątek, 21 lipca.

W rolach głównych występują:

  • Fionn Whitehead jako Collins
  • Aneurin Barnard jako Gibson
  • Tom Hardy jako Farrier
  • Kenneth Branagh jako Kmdr Bolton

Zobacz zwiastun: