Szczecińska publiczność oceni m.in. spektakl "Biała siła, czarna pamięć" Teatru Dramatycznego z Białegostoku i przedstawienie "Drugi spektakl" Teatru Polskiego z Poznania. O nagrodę ubiegać się też będą: lubelski Teatr Provisorium, który przywiezie do Szczecina sztukę "Punkt Zero: Łaskawe", i "Każdy dostanie to, w co wierzy" stołecznego Teatru Powszechnego.

Spektakle oceniać będzie także trzyosobowe jury w składzie: Anna Burzyńska - krytyk teatralny, Edwin Bendyk - publicysta tygodnika "Polityka" i dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk. Pula nagród wynosi 30 tys. zł.

Dwa przedstawienia widzowie będą mogli zobaczyć podczas podróży do Niemiec: w International Art Research Location w Schloss Broellinie zobaczą sztukę "Rewolucji 17, wspomnienia Aurelii" a w berlińskim Deutsches Theater spektakl "Uległość. Unterwerfung". W ramach Off Kontrapunktu publiczność obejrzy także kilka realizacji polskich teatrów niezależnych i alternatywnych.

"Tegoroczna edycja festiwalu otwiera się szeroko na widza i wychodzi z teatralnych sal do miasta" – powiedział PAP Daniel Źródlewski. "Postanowiliśmy zrezygnować z elitarnych karnetów na spektakle i przygotować dla widzów ok. 4,5 tys. biletów na poszczególne wydarzenia. Część biletów jest jeszcze do zdobycia" – dodał.

Jeszcze w piątek podczas Nocy Teatrów w ramach festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć propozycje szczecińskich teatrów. Wśród nich m.in. "Projekt: Matka" Teatru Kana, "Disco macabre" Teatru Lalek Pleciuga i "Modliszka" przygotowana przez Teatr Kameralny.

Kontrapunkt to także liczne imprezy towarzyszące: prezentacje filmów krótkometrażowych, wystawy oraz dyskusje. Część z nich zaplanowano w tzw. Kontenerowej Scenie Kontrapunktowej na Alei Kwiatowej.

Festiwalowi towarzyszyć będzie Mały Kontrapunkt - skierowany do dzieci i ich rodziców. Przez dwa dni 22 i 23 kwietnia mali widzowie będą mieli szansę zobaczyć m.in. spektakl "Tuwim Julek - para w buch frazy w ruch" Teatru Małe Mi oraz "Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego.

Zaplanowano także seminarium dla nauczycieli i pedagogów "Teatr jako narzędzie edukacji i wychowania".

W finale festiwalu warszawski Teatr Powszechny pokaże przedstawienie "Kuroń. Pasja wg św. Jacka" w reżyserii Pawła Łysaka.

Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa Kontrapunkt oddaje charakter imprezy - zestawiającej tradycyjne spektakle z prezentacjami teatrów off-owych, konfrontującej różne stylistyki i języki teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z eksperymentami początkujących artystów.