W sumie remont filharmonii będzie kosztować ok. 17 mln zł. Dofinansowanie unijne - dokładnie 14,7 mln zł - instytucja otrzyma w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, które rozdzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę pieniędzy ma dołożyć województwo małopolskie.

Dzięki funduszom filharmonia zyska m.in. nowoczesną scenę i widownię, będzie miała większe foyer i lepsze wytłumienie dźwięków z zewnątrz. Remont ma potrwać niecałe dwa lata.

„Na modernizację siedziby Filharmonii Krakowskiej czekają nie tylko muzycy, ale przede wszystkim melomani. Wierzę głęboko, że spodoba im się nowa odsłona naszej instytucji kultury, a koncerty w odnowionej sali będą jeszcze większym przeżyciem artystycznym" - powiedział Leszek Zegzda, który w zarządzie województwa odpowiada m.in. za sprawy kultury.

Filharmonia Krakowska jest jedną z pięciu małopolskich instytucji kultury, które otrzymały wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Unijne dotacje uzyskały też: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, projekt Skansenova, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i Muzeum Lotnictwa Polskiego. W sumie wysokość dofinansowania to prawie 45 mln zł, budżet województwa dokłada się do nich kwotą 8,1 mln zł. (PAP)

bko/ agz/