Wystawa „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, przygotowana przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk we współpracy z węgierskimi, czeskimi i słowackimi archiwistami, otwarta została w poniedziałek w Domu Poselskim węgierskiego parlamentu w Budapeszcie.

Otwarcie ekspozycji, która prezentuje historię wspólnych relacji państw tworzących dzisiejszą Grupę Wyszehradzką na 21 pięciojęzycznych planszach (oprócz języków państw V4 także po angielsku), odbyło się w obecności m.in. wicemarszałek Senatu Marii Koc, wiceprzewodniczącego parlamentu Węgier Janosa Latorcaiego, dyrektorki Archiwum Polskiej Akademii Nauk Hanny Krajewskiej oraz ambasadora RP prof. Jerzego Snopka.

„Ta wystawa była zaplanowana, żeby pokazać to wszystko, co nas łączy.(…) Ta wystawa pokazuje wspólnych władców, wspólne władczynie, pokazuje, że mieliśmy wspólnych bohaterów narodowych, chociażby wspomnę o (naczelnym wodzu armii węgierskiej podczas powstania węgierskiego 1948-49 r. gen. Józefie) Bemie” – powiedziała PAP Krajewska. Podkreśliła też, że kraje V4 walczyły z tymi samymi wrogami, np. Turkami, a także wszystkie walczyły z komunizmem.

Ekspozycja obejmuje okres od 1335 r. – czyli pierwszego zjazdu w Wyszehradzie władców Polski Kazimierza Wielkiego, Czech Jana Luksemburczyka i Węgier Karola Andegaweńskiego - aż do powstania Grupy Wyszehradzkiej w 1991 r.

Reklama

Inicjatorem zaprezentowania wystawy w Budapeszcie był Polski Instytut Badawczy i Muzeum we współpracy z rzeczniczką narodowości polskiej na Węgrzech Haliną Csucs. Podczas otwarcia dyrektor Instytutu Piotr Piętka wyraził przekonanie, że prezentowana jest w znakomitym momencie, bo obecnie prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej sprawuje Polska, a w połowie roku przejmą ją Węgry.

Jak podkreśliła Krajewska, ekspozycja była już prezentowana w kilkunastu miejscach, w tym nawet w Indonezji. Do Budapesztu przyjechała z Egeru (północno-wschodnie Węgry), a w czerwcu zostanie pokazana w czeskim parlamencie. W Domu Poselskim będzie można ją obejrzeć do 30 marca.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)