Wiadomości

25 listopada 2019 r.

Radosław Korzycki

Korzycki: Alternatywa dla Gdyni25 listopada 2019 r.

Na tegoroczny festiwal Camerimage, pierwszy po przeprowadzce z Bydgoszczy do Torunia, dyrektor Marek Żydowicz ściągnął wielkie gwiazdy. Przyjechali Quentin Tarantino, Danny DeVito, Richard Gere i Edward Norton. Powrót po 20 latach do Torunia jest spektakularny i zrealizowany z przytupem.

24 listopada 2019 r.

Olga Tokarczuk we Wrocławiu

Powstał internetowy kalkulator książek Olgi Tokarczuk24 listopada 2019 r.

Jak długo, w określonym czasie i tempie, zajmie czytanie danych tytułów Olgi Tokarczuk pokazuje internetowy kalkulator książek noblistki. Działający online licznik stworzył krakowski startup przed oficjalnym wręczeniem pisarce Nobla, które nastąpi 10 grudnia w Sztokholmie.

19 listopada 2019 r.

„Same plusy" w Teatrze Imka. Zaloguj się do prawdziwego życia19 listopada 2019 r.

„Same plusy" to najnowsza produkcja teatralna Fundacji Garnizon Sztuki w gwiazdorskiej obsadzie, której towarzyszyć będzie kampania społeczna #OnLIFE. W spektaklu występują: Gabriela MUSKAŁA, Grażyna WOLSZCZAK, Marieta ŻUKOWSKA i Michał CZERNECKI. Autorem scenariusza jest Cezary Harasimowicz a reżyserem wybitny, wyróżniony wieloma nagrodami reżyser teatralny i telewizyjny Wawrzyniec Kostrzewski. Galowa premiera spektaklu odbędzie się 30 listopada 2019 roku w Teatrze IMKA w Warszawie.

18 listopada 2019 r.

"Kobieta, która wpadała na drzwi" Fot. Rafał Meszka

Nikt nie pytał. „Kobieta, która wpadała na drzwi”18 listopada 2019 r.

Za sprawą Adama Sajnuka i Anety Todorczuk, muzodram "Kobieta, która wpadała na drzwi" stał się nie tylko jedną z lepszych propozycji warszawskiej sceny teatralnej, ale też głosem kobiet, które nadal w czterech ścianach domu są ofiarami najbliższych sobie - wydawałoby się - ludzi.

15 listopada 2019 r.

Rafał Woś

Rachunek sumienia za II RP. „Oblicza buntu społecznego w II Rzeczypospolitej" [RECENZJA]15 listopada 2019 r.

Wysiłek przywrócenia pamięci o zapomnianym społecznym nieposłuszeństwie w czasach II RP podjęła trójka historyków: Piotr Cichoracki, Joanna Dufrat (Uniwersytet Wrocławski) i Janusz Mierzwa (Uniwersytet Jagielloński). W swojej pracy skoncentrowali się na pierwszej połowie lat 30., gdy czuć było dotkliwe skutki wielkiego kryzysu.

15 listopada 2019 r.

Tadeusz Mazowiecki, fot. Artur Klose / Wikimedia Commons

Krzyżowa warta mszy. 30 lat temu zaczął się nowy rozdział w relacjach polsko-niemieckich15 listopada 2019 r.

Na godzinę przed mszą świętą podeszli do mnie jacyś funkcjonariusze, myślę, że dawni ubecy ze służb podległych wówczas jeszcze generałowi Kiszczakowi, i zapytali mnie, czy w mszy na pewno musi być przekazany znak pokoju. A może dałoby się go opuścić?” – wspominał 12 listopada 1989 r. biskup Alfons Nossol. Wkrótce w Krzyżowej premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz RFN Helmut Kohl mieli wspólnie modlić się o pokój i pojednanie.

15 listopada 2019 r.

Karol Radziszewski, fot. Maksymilian Rigamonti

"Niech ci wyklęci artyści prawicowi wyjdą w końcu z ukrycia, niech świat padnie przed nimi na kolana" [WYWIAD RIGAMONTI]15 listopada 2019 r.

- Fakt, że minister Gliński jest również wicepremierem, a na kulturę są przeznaczane ogromne pieniądze, powinien sprawić, że sztuka na prawicy rozkwitnie. Niech ci wyklęci artyści wyjdą w końcu z ukrycia, niech świat padnie przed nimi na kolana - mówi w wywiadzie dla DGP Karol Radziszewski twórca filmów, fotografii, instalacji i projektów interdyscyplinarnych, malarz. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, Whitechapel Gallery w Londynie.

Polecane

Polecane