Wiadomości

27 lutego 2020 r.

Paweł Królikowski w filmie „Sługi wojny" (2019)

Nie żyje aktor Paweł Królikowski. Miał 58 lat27 lutego 2020 r.

Informację o śmierci aktora potwierdziła PAP Ewa Leśniak ze Związku Artystów Scen Polskich. Królikowski niespełna tydzień temu zrzekł się funkcji prezesa stowarzyszenia. Szeroką popularność zdobył dzięki roli Kusego w serialu "Ranczo".

25 lutego 2020 r.

Prof. Jerzy Limon, dyr. Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego fot. Rafał Placek

Prof. Jerzy Limon: Teatr musi dbać, byśmy nie zginęli w pustosłowiu25 lutego 2020 r.

- Żyjemy w czasach, gdy język trochę sparszywiał. Jesteśmy osaczeni przez pustosłowie, słowa - wydmuszki. A teatr jest jedną z tych dziedzin działalności człowieka i dziedzictwa przeszłości, gdzie język jest chroniony. Teatr musi dbać, byśmy nie zginęli w pustosłowiu. Jeśli odejdziemy od języka znaczącego, zostanie tylko bełkot w kraju bełkoczących ludzi - mówi prof. Jerzy Limon, inicjator i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, laureat tegorocznej Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.

25 lutego 2020 r.

Bartosz Kruhlik, fot. Legalna Kultura

Bartosz Kruhlik o filmie „Supernova”: W fabule pociąga mnie ciemna strona człowieka [WYWIAD]25 lutego 2020 r.

Kilka lat temu w sylwestrowy poranek, wydarzył się tragiczny w skutkach wypadek drogowy, w którym życie w jednej chwili straciło sześć osób. Bardzo mnie to dotknęło jako człowieka, a jako twórcę, otworzyło na temat, który jest uniwersalny, który może dotyczyć każdego z nas. Uruchomiło to moje myślenie, żeby filmowo odnieść się do tragedii, jakie dzieją się codziennie na drogach. Nie sposób przejść wobec nich obojętnie, jednak nie chciałem bezpośrednio nawiązywać do tego konkretnego wypadku (...) - mówi Bartosz Kruhlik, reżyser filmu „Supernova”, który uzyskał aż cztery nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020. Z reżyserem rozmawia Jolanta Tokarczyk.

19 lutego 2020 r.

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 1 marca.

Berlinale 2020: O Złotego Niedźwiedzia powalczy 18 filmów19 lutego 2020 r.

18 filmów powalczy o Złotego Niedźwiedzia podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Polskimi akcentami będą m.in. pokazy "Szarlatana" Agnieszki Holland w sekcji specjalnej oraz animacji "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego w nowej, konkursowej sekcji Encounters.

Polecane

Polecane