Wiadomości

15 listopada 2018 r.

„Mesjasze” premierowo w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu15 listopada 2018 r.

Premiera spektaklu „Mesjasze" (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?) była jednym z głównych wydarzeń Malta Festival Poznań 2018 – w listopadzie sztuka będzie miała swoją premierę w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

14 listopada 2018 r.

Stanisław Lem

„Solaris" Lema zwycięzcą w plebiscycie słuchaczy Trójki14 listopada 2018 r.

„Solaris" Stanisława Lema zwyciężyło w plebiscycie słuchaczy Trójki „100 książek na 100-lecie niepodległości" na najważniejsze dzieła polskiej literatury po 1918 r. Na kolejnych miejscach znalazły się „Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i „Ferdydurke" Witolda Gombrowicza.

12 listopada 2018 r.

Jowita Budnik

Jowita Budnik: Kłamać tak, żeby nie było widać, że się kłamie jest cenną umiejętnością12 listopada 2018 r.

– W pracy kieruję się intuicją. Choć zawsze przed zdjęciami staram się dobrze przygotować do roli intelektualnie i emocjonalnie, by wiedzieć wszystko o postaci, którą mam grać. Tego mnie właśnie nauczyła Joanna z Krzysztofem. Na planie jednak uruchamiam się w sposób, którego nawet ja nie jestem do końca świadoma. Po prostu puszczam strumień emocji i próbuję sprawić, żeby on bez fałszu przechodził przez postać. Nie mam żadnego innego, mądrego czy fachowego sposobu – o roli przypadków, wyborze drogi aktorskiej, pracy z Krzysztofem Krauze i Joanną Kos-Krauze oraz planach na przyszłość z Jowitą Budnik rozmawia Ryszard Jaźwiński.

10 listopada 2018 r.

Ennio Morricone, By Sven-Sebastian Sajak [CC BY-SA 3.0 or CC BY-SA 4.0  from Wikimedia Commons

Włoski kompozytor Ennio Morricone skończył 90 lat10 listopada 2018 r.

Światowej sławy włoski kompozytor Ennio Morricone skończył w sobotę 90 lat. Jest autorem ponad 500 ścieżek dźwiękowych i kompozytorem stu utworów symfonicznych. Urodziny spędza prywatnie w domu w Rzymie, a za kilka dni będzie gościem uroczystości w Paryżu.

10 listopada 2018 r.

Zdarzały się już w Polsce wyroki, w których sędziowie orzekali, że krótkie zdania czy frazy nie podlegają prawu autorskiemu – trudno przypisać im status utworu, a co za tym idzie objąć ustawową ochroną.

Czy fragmenty książki można użyć do celów komercyjnych i marketingowych?10 listopada 2018 r.

Uliczne reklamy nie mogą obyć się bez promocji literatury. Jest ona najczęściej reklamowana za pośrednictwem witryn księgarń. Wybrane publikacje są eksponowane większą niż standardową okładką, krótkimi recenzjami czy cytatami z treści danej książki. Ale czy tego typu działania pozostają w zgodzie z uprawnieniami twórców wynikającymi z przepisów prawa autorskiego i praw pokrewnych?

Polecane

Polecane