kultura

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kultura. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kultura.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czy żyjemy w czasach czwartej rewolucji przemysłowej?

  Czy żyjemy w czasach czwartej rewolucji przemysłowej?

  Od kilku lat tego typu przekonanie lansuje potężny klub sytych i bogatych zwycięzców poprzednich trzech przemian. Którego centrum jest Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Sam nie jestem do końca przekonany, czy mówienie o czwartej rewolucji jest uzasadnione. I pewnie nie tylko ja tak uważam. Nie możemy jednak zapominać o jednym. Silni i bogaci m.in. po to są silni i bogaci, żeby móc nazywać rzeczywistość po swojemu.

  czytaj więcej

 • W Polsce wódka od wszystkiego. Ile potrafią wypić Polacy? [WYWIAD]

  W Polsce wódka od wszystkiego. Ile potrafią wypić Polacy? [WYWIAD]

  Zaskoczenie, ile potrafią wypić inni, jest powszechne. Są świadectwa hiszpańskie opisujące niesamowite pijaństwo Francuzów, którzy byli oburzeni pijaństwem Niemców, a nasi sąsiedzi nie mogli się nadziwić, ile potrafią wypić Polacy

  czytaj więcej

 • Sidney Polak: Nie jestem na tyle głupi, żeby się stoczyć

  Sidney Polak: Nie jestem na tyle głupi, żeby się stoczyć

  – Życie muzyka nie jest proste. poziom jest zdecydowanie większy niż kiedyś, instrumenty są bardziej dostępne i łatwiej jest też nauczyć się na nich grać. Kiedyś byłem jednym z trzech właścicieli perkusji na osiedlu Chomiczówka i wszyscy się znaliśmy – z Sidneyem Polakiem rozmawiamy o płycie "3", związkach muzyki z ekonomią, serwisowaniu samego siebie i muzyce, która go inspiruje.

  czytaj więcej

 • Gry komputerowe mają już 70 lat [WYWIAD]

  Gry komputerowe mają już 70 lat [WYWIAD]

  Zimą 1948 roku opatentowano pierwszą grę komputerową. Nie spodziewano się, że to zaczątek nowego medium. Z prof. Mirosławem Filiciakiem, kulturoznawcą ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie rozmawiamy o tym, w jaki sposób gry zmieniły świat i stosunki społeczne.

  czytaj więcej

 • Koszalin: W mieście żałoba po tragicznym pożarze. Odwoływane są imprezy

  Koszalin: W mieście żałoba po tragicznym pożarze. Odwoływane są imprezy

  Po tragicznym pożarze, w którym zginęło pięć młodych kobiet, prezydent Koszalina ogłosił niedzielę dniem żałoby. W mieście odwoływane są wydarzenia kulturalne. Biskup diecezjalny Edward Dajczak odprawi mszę św. w intencji ofiar i ich rodzin.

  czytaj więcej

 • Premiery teatralne w 2019 roku – od monodramów po operę

  Premiery teatralne w 2019 roku – od monodramów po operę

  "Borys Godunow" w reż. P. Steina, "Panny z Wilka" w reż. Agnieszki Glińskiej, "Almodovaria" w reż. A. Wieczur-Bluszcz i "Rechnitz. Opera" w reż. K. Kalwat - m.in. takie premierowe spektakle będzie można obejrzeć w 2019 r. Na afisz powrócą także doceniane przez krytyków przedstawienia, wśród nich "Wycinka" w reż. K. Lupy.

  czytaj więcej

 • Jednostka kontra Google. Gigant może być pokonany

  Jednostka kontra Google. Gigant może być pokonany

  Zapadł wyrok Sądu Najwyższego w głośnym i precedensowym sporze o naruszenie dóbr osobistych przez sposób pokazywania wyników wyszukiwania przez algorytm Google’a. Sąd wprawdzie zwrócił sprawę do sądu apelacyjnego, ale cały spór i poszczególne jego rozstrzygnięcia rzucają wiele światła na kwestie naruszeń dóbr osobistych w internecie.

  czytaj więcej

 • MRPiPS tworzyło projekt o przemocyw rodzinie w tajemnicy przed swoimi ekspertami?

  MRPiPS tworzyło projekt o przemocyw rodzinie w tajemnicy przed swoimi ekspertami?

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tworzyło projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w tajemnicy przed ekspertami, których powołało - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

  czytaj więcej

 • Złote Globy dla „Bohemian Rhapsody", „Green Book" i Alfonso Cuarona

  Złote Globy dla „Bohemian Rhapsody", „Green Book" i Alfonso Cuarona

  Tegoroczna edycja Złotych Globów zakończyła się w niedzielę sukcesem filmu "Bohemian Rhapsody", nagrodzonego za najlepszy obraz dramatyczny oraz "Green Book", wyróżnionego w kategorii film komediowy lub musical. Podwójny triumf odniósł meksykański reżyser Alfonso Cuaron.

  czytaj więcej

 • Turystyka finansowana z hazardu

  Turystyka finansowana z hazardu

  Kilkadziesiąt milionów złotych więcej zostanie przeznaczonych na wsparcie rozwoju polskiej turystyki społecznej. Źródło: Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej finansowany przez branżę hazardową. Ustawa przygotowana przez sejmową komisję ds. petycji zostanie najprawdopodobniej uchwalona już podczas najbliższego posiedzenia Sejmu. Przedłożone stanowisko rządu jest bowiem pozytywne.

  czytaj więcej

 • Kalendarz muzyczny 2019, czyli koncertowy rozkład roku

  Kalendarz muzyczny 2019, czyli koncertowy rozkład roku

  Jakie gwiazdy ze świata odwiedzą nas w 2019 roku i jakich nowych płyt należy się spodziewać w nadchodzących 12 miesiącach? Oto krótki przewodnik.

  czytaj więcej

 • Ważne wyroki podatkowe w 2018 roku. Zmiany dla samorządowców

  Ważne wyroki podatkowe w 2018 roku. Zmiany dla samorządowców

  Liczba sporów sądowych z roku na rok nie spada, a rośnie. Potwierdzają to wstępne statystyki za 2018 r. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa, a gwarantuje je m.in. orzecznictwo sądów. Oczywiście nie zawsze jest ono jednolite. W naszym podsumowaniu zwracamy więc uwagę na wyroki, które są wskazówką dla podatników co do tego, jak należy opodatkować różnego rodzaju zdarzenia, czynności, transakcje itd., a także te, które mogą zmienić dotychczasowe podejście sądów. Kładziemy więc nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki siedmiu sędziów, a także standardowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.

  czytaj więcej

 • Horror „Escape Room" nie wejdzie do polskich kin. Dystrubucję wstrzymano

  Horror „Escape Room" nie wejdzie do polskich kin. Dystrubucję wstrzymano

  United International Pictures, dystrybutor amerykańskiego horroru "Escape Room" w reż. Adama Robitela, wstrzymał - na czas nieokreślony - premierę filmu w Polsce. Decyzję podjęto w związku z tragicznym pożarem, do którego doszło w piątek w koszalińskim escape roomie.

  czytaj więcej

 • Kobieta, która nie musi już niczego udawać. „Kocham Bałtyk” inauguruje Teatr Furiosa Agnieszki Przepiórskiej

  Kobieta, która nie musi już niczego udawać. „Kocham Bałtyk” inauguruje Teatr Furiosa Agnieszki Przepiórskiej

  Premiera „Kocham Bałtyk” na podstawie tekstu Zośki Papużanki, zainauguruje działalność Teatru Furiosa Agnieszki Przepiórskiej. Premiera 14 stycznia 2019 o godz. 19.00 w warszawskim Klubie Komediowym.

  czytaj więcej

 • Kumoch o operacji berneńskiej: Była akcją państwową

  Kumoch o operacji berneńskiej: Była akcją państwową

  Operacja berneńska była akcją państwową, a nie inicjatywą dyplomatów; błędem jest sugerowanie nieskuteczności akcji paszportowej - ocenia ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch w polemice dr Agnieszką Haską nt. operacji berneńskiej na łamach magazynu "Ale Historia".

  czytaj więcej

 • Jak firma ma walczyć z hejtem w internecie

  Jak firma ma walczyć z hejtem w internecie

  Przedsiębiorcy nierzadko stają się obiektem ataków hejterskich. W takiej sytuacji zwykle stawiają sobie pytanie: jak podjąć walkę z hejtem, aby była skuteczna? W przypadku przedsiębiorców niezwłoczna reakcja na tego typu działania ma szczególnie istotne znaczenie z uwagi na to, że hejt może negatywnie wpłynąć na renomę, markę, pozycję na rynku, a także budowane latami zaufanie klientów i kontrahentów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej