Polska prapremiera sztuki Jade-Rose Parker, którą pokochała francuska publiczność na scenie Spektaklove w Małej Warszawie już 27 października.

François startuje w wyborach na mera miasta. Ma liberalne poglądy i wysokoprocentowe poparcie.

Jego żona Carla jest inteligentna i atrakcyjna, a piękna córka Louise to ich oczko w głowie. Obrazek idealny - wizerunkowy wzór sukcesu.

Kiedy ktoś wyjawi z dawna skrywaną tajemnicę, inny ogłosi zaskakującą nowinę, a we wszystko wmiesza się główny oponent polityczny Rachon, życie Françoisa zadrży w posadach. Rozpocznie się “festiwal” kłótni, oskarżeń i kolejnych “rewelacji”.

Sztuka francuskiej autorki śmieszy do łez, ale też skłania do dyskusji. Reżyser Adam Sajnuk umiejętnie wydobywa ironię losu polityka wystawionego na próbę, a czwórka znakomitych aktorów gra brawurowo i improwizuje, kreując wiarygodne postaci tej komedii o hipokryzji miłości i tolerancji.

Co o sztuce mówi jej autorka - Jade-Rose Parker?

"żONa jest komedią, która stawia pytania dotyczące tożsamości i tolerancji.

Akceptowanie tego, kim jesteśmy i bycie akceptowanymi przez innych to poważne wyzwania przed którymi stajemy.

W psychologii istnieje teoria, która mówi, że człowiek jest zarazem bytem, którym jest, bytem, którym myśli, że jest, tym, którym inni myślą, że jest oraz tym, którym chciałby być. To sprawia, że w jednym ciele jest wiele osób. A ciało mamy tylko jedno i tylko jedno życie.

Niekiedy mimo, że posiadamy określone poglądy i mamy przekonanie, że wiemy, jak zachowalibyśmy się w takiej czy innej sytuacji to w zetknięciu z rzeczywistością tracimy grunt pod nogami, a maski opadają. Maski, o których czasem sami nie wiedzieliśmy, że je nosimy.

Zdecydowałam się na napisanie komedii, bo humor pozwala poruszyć ważne tematy społeczne w lekki sposób. W swojej sztuce jestem daleka od wydawania ocen, po prostu stawiam postacie w zaskakującej sytuacji i obserwuję bezduszną szczerość ich reakcji".

Jade-Rose Parker: "żONa"

Tłumaczenie: Irma Helt

Reżyser: Adam Sajnuk

Kostiumy i scenografia: Katarzyna Adamczyk

Muzyka: Michał Lamża

Producenci: Katarzyna Fukacz, Damian Słonina

Produkcja: Tito Productions

Spektaklove

Obsada:

Renata Dancewicz

Piotr Polk

Justyna Fabisiak

Cezary Łukaszewicz

Premiera: 27 października 2022 w Małej Warszawie