Siedmioro artystów i akrobatów, czterech muzyków, imponująca scenografia i wiele historii do opowiedzenia. Spektakl „weLAND. PODRÓŻ DO NOWEJ ERY” będzie można obejrzeć w Lublinie. Artyści z włoskiej grupy MagdaClan, wykorzystując muzykę, ruch i scenografię, pokażą związki pomiędzy nadprodukcją i konsumpcją a zmianami klimatu i migracjami. Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii #KlimatNaZmiany, prowadzonej przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.

„weLAND. PODRÓŻ DO NOWEJ ERY” to odważny spektakl z niezwykłą oprawą sceniczną. Poprzez sztukę o silnym oddziaływaniu wizualnym artyści i artystki z włoskiej trupy cyrku współczesnego MagdaClan chcą poruszyć temat zmian klimatu oraz ich wpływu na migracje. Bohaterami spektaklu są ludzie, którzy już dziś odczuwają konsekwencje kryzysu klimatycznego, doświadczając powodzi, skutków topnienia wiecznej zmarzliny w Arktyce, pustynnienia obszarów rolniczych i pożarów. Nie mogą żyć w swoim kraju, zostają więc zmuszeni do szukania domu w obcych kulturowo miejscach, gdzie często nie są mile widzialni. Spektakl włoskich artystów, rozgrywa się na scenie przypominającej port, z wykorzystaniem takich przedmiotów jak beczki i bambusowe tyki, budzących skojarzenia i dające pojęcie o temacie pokazu. Dramaturgia oparta na danych naukowych, połączona z dynamiką cyrku i osadzona w imponującym, sugestywnym kontekście – oto klucz do zmierzenia się z tym tematem.
Nowy cyrk, jako coś swawolnego, kojarzonego z zabawą, przypomina szczęśliwy i beztroski świat. W spektaklu wykorzystano tę cechę jako kontrast do złożonej kwestii migracji klimatycznych.
Gdzie i kiedy obejrzeć? 20 i 21 sierpnia, błonia pod stadionem ARENA LUBLIN, godz. 20:45. Wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Szkoła cyrku nowego Flic Circus Scholl oraz Fundacja Sztukmistrze zadbają o wydarzenia towarzyszące.

21 sierpnia w Parku Ludowym w Lublinie odbędzie się piknik ekologiczny, a wśród wydarzeń m.in.: cyrkowy ekoperformance w wykonaniu artystów Fundacji Sztukmistrze oraz wizyta u fryzjera, gdzie oprócz nowej fryzury otrzymamy zastrzyk wiedzy o zmianach klimatu, ich związku naszym stylem życia i konsumpcją oraz ich wpływie na migracje ludności.

Prognozy naukowców dotyczących skutków kryzysu klimatycznego są jednoznacznie pesymistyczne. Dekady nieograniczonego wzrostu wydobycia, produkcji i handlu wprawiły w ruch proces destrukcji na masową skalę. Ta nadmierna eksploatacja zasobów jest wynikiem wyborów politycznych. Gwałtowne burze, powodzie, susze i pożary to już nie puste słowa a rzeczywistość, z którą mierzą się ludzie na całym globie, także w Europie.

Polecamy raport „Ku gospodarce dobrostanu”, przygotowany przez partnerów FKO w ramach kampanii #KlimatNaZmiany: Oxfam Germany i European Environmental Bureau.

Publikacja z jednej strony szczegółowo analizuje przyczyny kryzysu klimatycznego, a z drugiej podsuwa rozwiązanie. Przedstawia nowy model stworzony przez ekonomistkę Kate Raworth, zwany „ekonomią obwarzanka”. Tak rozumiana gospodarka ma zaspokajać potrzeby społeczne wszystkich ludzi, odzwierciedlone w prawach człowieka (wymiar społeczny i polityczny), z jednoczesnym poszanowaniem granic planetarnych (wymiar ekologiczny). Bezpieczna i sprawiedliwa przestrzeń dla ludzkości opiera się na fundamencie sprawiedliwości społecznej, uwzględniając także istnienie ekologicznego pułapu.

Klimatyczny stan wyjątkowy to kryzys dotyczący zarówno środowiska, jak i społeczeństwa, więc zmierzenie się z nim jest kwestią sprawiedliwości ekologicznej i społecznej. Jako partnerzy #KlimatNaZmiany postulujemy przyśpieszenie neutralności klimatycznej UE, przejście do gospodarki odpowiedzialnej ekologicznie i społecznie, zapewnienie wsparcia krajom dotkniętym zmianami klimatu i ochrony migrantów klimatycznych oraz umożliwienie młodzieży udziału w podejmowaniu decyzji politycznych.

Postulaty te można poprzeć podpisując petycję: https://www.ekonsument.pl/KlimatNaZmiany

Petycja zostanie przekazana przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.