Archiwalia, nagrania, kostiumy, a przede wszystkim zdjęcia znajdują się na wystawie "Dymna / 336 kobiet", którą od niedzieli będzie można oglądać w Muzeum Starego Teatru (MICET) w Krakowie.

"Najszczęśliwsza jestem właśnie z tego powodu, że jestem kobietą. Baby są silne, sprytne i mądre. Mierzę się z tajemnicami i tragediami nieznanych kobiet. Każda rola to inna planeta, inna kobieta do odkrycia" – tym cytatem Anny Dymnej MICET zapowiada swoją nową wystawę.

Kuratorka prezentacji Anna Litak podkreśliła w rozmowie z PAP, że zwiedzający ekspozycję poznają Dymną w różnych rolach teatralnych, filmowych, artystycznych, radiowych, ale też społecznych. Na wystawie jest 336 "mikrohistorii", ról odtwarzanych przez znaną aktorkę.

Goście MICET-u zobaczą Dymną przede wszystkim na zdjęciach Wojciecha Plewińskiego i Magdaleny Hueckel, ale wśród eksponatów jest też 13 kostiumów z różnych ról aktorki, a także nagrania wideo. Wystawie towarzyszyć ma nagranie dźwiękowe – opowieści Anny Dymnej przygotowane specjalnie na potrzeby prezentacji. Dopełnieniem ekspozycji są rysunki autorstwa aktorki.

W zapowiedzi wystawy jej organizatorzy tak określili Annę Dymną: "Aktorka i inicjatorka wielu przedsięwzięć społecznych, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego kina i teatru. Jej talent jest wypadkową nie tylko wielkiej urody i wrażliwości, ale też wewnętrznej siły, która pozwala przetrwać największe prywatne kryzysy i przezwyciężyć fizyczne ograniczenia związane z chorobą. Dymna nieustannie udowadnia, że w każdym człowieku drzemią niewyczerpane pokłady empatii, solidarności i energii do przemiany naszych małych światów na bardziej przyjazne i otwarte".

Wystawa zorganizowana przez Stary Teatr ma być oddaniem hołdu Dymnej, która na jego deskach występuje już 51 lat.

Ekspozycja czynna będzie do końca lipca.