- 41. edycja Warszawskich Spotkań Teatralnych powstała z tęsknoty. W historii festiwalu zdarzały się różne momenty przerwy, czasami nawet dłuższe. Ale okoliczności, które spowodowały, że wracamy ze Spotkaniami w tradycyjnej formule po dwóch latach, są absolutnie wyjątkowe i niestety wszystkim dobrze znane - pisze kurator Spotkań, Wojciech Majcherek. 41. WST potrwają od 6 do 21 czerwca.

"Może właśnie na przekór tym okolicznościom bardzo chcieliśmy jak najszybciej znowu zaprosić do Warszawy teatry z różnych miejsc w kraju i ponowić tę jedyną w swoim rodzaju okazję spotkania z publicznością Warszawskich Spotkań Teatralnych. Jeśli więc każda edycja WST jest świętem, to tej 41. zdaje się towarzyszyć szczególna atmosfera radości. Mamy nadzieję, że nie zmąci jej fakt, że program tegorocznych Spotkań jest nieco skromniejszy niż w poprzednich latach. Pandemia jednak na tyle pokiereszowała także życie teatralne, że selekcja przedstawień była o wiele trudniejsza.

Honorowaliśmy jak zwykle zasadę, że na festiwal zaproszone mogą być premiery, które odbyły się w poprzednim roku (wyjątek stanowi „Dług” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie w reżyserii Jana Klaty – wobec tego spektaklu spełniamy obietnicę prezentacji, ponieważ nie udała się ona podczas poprzedniej, internetowej edycji WST).

Czy w przedstawieniach odbija się ten nadzwyczajny czas i jego doświadczenia? Sami Państwo ocenią. Może wszakże zwracać uwagę fakt, że część spektakli sięga do literackiej klasyki (Tołstoj, Witkacy, Orzeszkowa), a niektóre inspirują się historią. Być może jest to naturalny odruch, że gdy znajdujemy się w momencie przełomu, próbujemy w przeszłości szukać odpowiedzi na dręczące nas pytania i dzięki niej pogłębiać perspektywę myślenia o rzeczywistości.

Twórcy i teatry

Wśród twórców, których prace zobaczymy na 41. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, są artyści doskonale znani publiczności, jak Monika Strzępka i Paweł Demirski, Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak czy Ewelina Marciniak. Ale mamy też w programie aż trzech debiutantów: Jędrzeja Piaskowskiego, Radka Stępnia i Franciszka Szumińskiego (tylko ten pierwszy pracował już w warszawskich teatrach). Są to młodzi reżyserzy, których sposób uprawiania teatru warto poznać, bo być może z nimi będziemy wiązać przyszłość naszego teatru.

Na afiszu tegorocznych WST znajdziemy takie firmy, jak Stary Teatr w Krakowie, Nowy w Poznaniu, Wybrzeże w Gdańsku, ale pojawia się też bardzo dawno niewidziany Teatr im. Osterwy w Lublinie, a Teatr im. Fredry w Gnieźnie wystąpi przed warszawską publicznością po raz pierwszy (jeśli nie liczyć internetowej prezentacji spektaklu tej sceny podczas 40. WST). Nasz festiwal miał zawsze ambicje pokazywania nowych miejsc, gdzie żywiej bije puls życia teatralnego. A takim ośrodkiem w ostatnim czasie bez wątpienia stał się gnieźnieński teatr.

Tradycją WST była również obecność przedstawień polskich twórców, zrealizowanych za granicą. W tym roku będzie to możliwe z wiadomych względów tylko w formie pośredniej: pokażemy on-line rejestrację głośnego spektaklu „Der Boxer” - adaptację powieści Szczepana Twardocha „Król” w reżyserii Eweliny Marciniak z Thalia Theater w Hamburgu. Jak wiadomo artystka otrzymała prestiżową niemiecką nagrodę Fausta za reżyserię tego widowiska.

WST hybrydowo

Każde przedstawienie 41. WST z powodu sanitarnych ograniczeń widowni będzie prezentowane dwukrotnie. Ale też spektakle zaproszone do Warszawy będzie można zobaczyć także w ramach specjalnego programu on-line. To jest niejako pokłosie poprzedniej edycji WST, która w grudniu 2020 roku odbyła się w czasie lockdownu tylko w Internecie. Oczywiście mamy świadomość, że pokaz spektaklu na ekranie komputera nie zastąpi teatru oglądanego ze sceny. Ale doświadczenie właśnie tamtej wyjątkowej edycji i jednak bardzo dobry jej odbiór, zwłaszcza wśród widzów, którzy nie mogliby na żywo uczestniczyć w festiwalu, skłonił nas by taką możliwość ponownie stworzyć. Tak więc 41. Warszawskie Spotkania Teatralne odbędą się – jak to się teraz określa – w formule hybrydowej: będą dostępne dla widzów, którzy zjawią się w Teatrze Dramatycznym, ale i dla wszystkich, którzy siądą przed monitorami komputerów. W programie on-line znajdzie się również bonus w postaci emisji przedstawienia Fanny i Aleksander wg Bergmana w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Szczególna konwencja tego widowiska sprawiła, że nie można go zaprezentować, zwłaszcza przy obecnych obostrzeniach sanitarnych, poza macierzystą sceną. Mamy nadzieję, że piękna pochwała teatru, jaką przedstawienie to zawiera, wybrzmi mimo wszystko za pośrednictwem kamer

Oczywiście pokazom festiwalowym będą towarzyszyć rozmowy z twórcami. Zapraszamy na nie zarówno widzów w Teatrze Dramatycznym, jak i wszystkich, którzy będą śledzić program on-line.
Zadajemy sobie pytanie, czy pandemia się już kończy i czy będziemy mogli wrócić do tzw. normalności. Elementem tej normalności jest teatr. Żaden wirus nie może go zabić. Być może w czerwcu 2021 roku nie znamy jeszcze wielu odpowiedzi, jak nasz świat będzie wyglądał dalej? Ale przynajmniej fakt, że znowu możemy się zobaczyć na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, budzi nadzieję. A w końcu ona jest najważniejsza" - pisze Wojciech Majcherek.

Spektakle z NURTU GŁÓWNEGO będą grane na Scenie im. G. Holoubka Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy (Plac Defilad 1).

Spektakle z nurtu głównego

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
„Jeńczyna” | Paweł Demirski
Reżyseria: Monika Strzępka

Gramy: 6.06.2021, g. 19:00 i 7.06.2021, g. 19:00

Teatr Wybrzeże w Gdańsku
„Śmierć Iwana Iljicza” | Lew Tołstoj
Reżyseria: Franciszek Szumiński

Gramy: 9.06.2021, g. 18:30 i 21:00

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
„Matka” | Stanisław Ignacy Witkiewicz
Reżyseria: Radek Stępień

Gramy: 11.06.2021, g. 19:00 i 12.06.2021, g. 17:00

Teatr Nowy Proxima w Krakowie
„Dług” | David Graeber
Reżyseria: Jan Klata

Gramy: 15.06.2021, g.18:00 i 21:00

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
„Nad Niemnem” | Eliza Orzeszkowa
Reżyseria: Jędrzej Piaskowski

Gramy: 17.06.2021, g. 19:00 i 18.06.2021, g. 19:00

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
„I tak nikt mi nie uwierzy” | Jolanta Janiczak
Reżyseria: Wiktor Rubin

Gramy: 20.06.2021, g. 17:00 i 20:00

Honorowaliśmy jak zwykle zasadę, że na festiwal zaproszone zostają najważniejsze premiery, które odbyły się w poprzednim roku, wyjątek stanowi „Dług” – w tym przypadku spełniamy obietnicę prezentacji daną widzom, gdy teatr musiał odwołać swój udział w poprzedniej edycji WST.

WST ONLINE

Ze względu obostrzenia sanitarne i wynikającą z nich ograniczoną liczbę miejsc na widowni oraz dla tych, którzy chcieliby uczestniczyć w festiwalu w domu IMPREZĄ TOWARZYSZĄCĄ 41. WST jest w tym roku WST online, w ramach której zaprezentujemy nagrania pięciu z sześciu spektakli granych na scenie.

Będą to: „Jeńczyna” (7.06, godz. 19.00), „Śmierć Iwana Iljicza” (9.06, godz. 21.00), „Matka” (12.06, godz. 17.00), „Nad Niemnem” (17.06, godz. 19.00), „I tak mi nikt nie uwierzy” (20.06, godz. 20.00) oraz:

Thalia Theater w Hamburgu„Bokser” | Szczepan Twardoch
Reżyseria: Ewelina Marciniak

Online: 13.06.2021, g. 19:00

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
Protest” | Václav Havel
Reżyseria: Aldona Figura

Online: 16.06.2021, g. 19:30

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
„Fanny i Aleksander” | Ingmar Bergman
Reżyseria: Łukasz Kos

Online: 18.06.2021, g. 19:00

Spektakle prezentowane online rozpoczną się o podanych godzinach i nie będzie można obejrzeć ich w innym terminie.

Spotkania z twórcami

Nie zabraknie także inspirujących SPOTKAŃ Z TWÓRCAMI, które będą prowadzić Wojciech Majcherek oraz Łukasz Drewniak. Spotkania będą odbywać się w Sali im. W. Zatorskiego. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia, jednak wszystkie spotkania będą transmitowane na Facebooku, więc zapraszamy również do udziału online.

Bilety na spektakle z głównego nurtu dostępne w cenach: 50-150 zł (normalne), 40-140 zł (ulgowe), 70-80 zł (na spektakl DŁUG).

Ceny biletów na spektakle prezentowane online: 25 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu spektaklu. Karnet w cenie 300zł do nabycia na spektakle określone ścieżką karnetową. Więcej informacji o spektaklach, biletach i karnetach oraz szczegółowy harmonogram na stronie 41 WST: www.warszawskie.org.
Warszawskie Spotkania Teatralne są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.