Teatr Powszechny w Łodzi zaprezentuje w środę premierę spektaklu "#Otagowani", zrealizowaną w ramach cyklu "Dziecko w sytuacji”. Polska prapremiera sztuki Dave’a Deveau odbędzie się online, a jej integralną częścią będą autorskie warsztaty dla młodzieży.

Jak poinformował Miłosz Słota z Teatru Powszechnego "#Otagowani" to dziesiąty spektakl zrealizowany w ramach autorskiego cyklu Ewy Pilawskiej "Dziecko w sytuacji", w którym przedstawieniom towarzyszą warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa, współprowadzone ze specjalistami z różnych dziedzin - m.in. psychologii, pedagogiki, filozofii, edukacji seksualnej czy alpinizmu.

"Cykl powołaliśmy do życia w 2013 roku, niedługo po otwarciu Małej Sceny Teatru Powszechnego w Łodzi. Chciałam powołać do życia teatralny projekt dla dzieci i młodzieży, ale nie chodziło o sceniczne adaptacje lektur - zależało mi, aby zwrócić uwagę na problemy młodych ludzi, o których nie mają z kim porozmawiać, takich jak depresja jednego z rodziców, bezdomność, rozwód rodziców, hejt w szkole, inicjacja seksualna, wykluczenie, samotność. Tematy te pojawiają się w spektaklach, a następnie są dyskutowane podczas warsztatów" – wyjaśniła dyrektorka Powszechnego Ewa Pilawska.

"Dziecko w sytuacji" tworzy zespół, w którym współpracują ze sobą tłumaczka Elżbieta Woźniak, scenograf Wojciech Stefaniak, twórca warsztatów Andrzej Jakubas oraz choreograf Jarosław Staniek.

"W czasie pandemii projekt realizowany jest w internecie. Gramy dla młodzieży niemal codziennie. Widzowie oglądają przedstawienie online, a następnie uczestniczą w warsztatach prowadzonych na żywo za pośrednictwem platform internetowych. Mamy publiczność z Warszawy, Opola, województwa śląskiego, zachodniopomorskiego i innych" – dodała Pilawska.

Najnowsza premiera w cyklu, która prezentowana będzie w środę o godz. 11, "#Otagowani" Dave'a Deveau w pokazuje współczesną rzeczywistość. Grupa 17-latków "z dobrych domów" spotyka się na imprezie. Gdy jedna z dziewczyn traci przytomność, jej przyjaciele postanawiają zabawić się jej kosztem - na czole umieszczają jej wulgaryzm, następnie robią serię zdjęć w seksualnych pozycjach. Później wszystko wrzucają do sieci. Zdjęcia obiegają cały świat, a nastolatka doświadcza hejtu i zostaje napiętnowana.

"Ta historia jest tylko pretekstem do powiedzenia o czymś więcej, o dużo szerszym problemie nakręcania mechanizmu przemocy. O bezwzględności, brutalności, zaniku ludzkich odruchów, braku empatii. O wszystkim tym, co przychodzi nam coraz łatwiej w anonimowej rzeczywistości internetu, kiedy kilkoma kliknięciami możemy upokorzyć, wręcz zniszczyć człowieka. Wystarczy plotka, poszlaka, niedomówienie czy rzucenie cienia" - podkreśliła Pilawska.

Jej zdaniem, w zdominowanej przez media elektroniczne rzeczywistości mniej ważne stało się to, kim jesteśmy; bardziej liczy się, jak funkcjonujemy w internecie i jakimi tagami można nas opisać. Spektakl daje jednak nadzieję, że nadchodzi czas takich technologii i regulacji prawnych, które umożliwią rozliczanie i karanie hejterów.

Spektakl był wcześniej zaprezentowany w formie transmisji słuchowiska na antenie Radia Łódź w ramach innego autorskiego projektu "Teatr dla niewidomych i słabo widzących". 12 maja o 11 odbędzie się jego prapremiera online. Bilety na "#Otagowanych" kosztują 20 groszy i można kupić je na stronie www.powszechny.pl. Spektakl zrealizowano dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.