Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (Mazowieckie), po przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemii koronawirusa, wznawia przedstawienia na żywo. Pierwszym spektaklem będzie przedpremierowy pokaz sztuki „Zamknij oczy i myśl o Anglii” w reżyserii Stefana Friedmanna 13 i 14 lutego.

„Wracamy! Zgodnie z nowymi wytycznymi rządowymi, wracamy do grania na żywo z 50 proc. publiczności” – oznajmił we wtorek płocki Teatr Dramatyczny. Jak podkreślono w informacji, w trakcie przedstawień na żywo publiczność obowiązywały będą maseczki - zakryty nos i usta, a przed wejściem dezynfekcja rąk oraz wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia.

„Teatr otwieramy w walentynkowy weekend – 13 i 14 lutego przedpremierowymi pokazami sztuki +Zamknij oczy i myśl o Anglii+ w reżyserii Stefana Friedmanna” – podała w anonsie płocka scena. „Przedstawienie dedykuję wszystkim tym, którzy lubią się pośmiać, a więc ... ludziom” – powiedział o spektaklu reżyser, cytowany w komunikacie płockiego Teatru Dramatycznego.

Jak zapowiedziano w informacji, w kolejne lutowe soboty i niedziele, oprócz inscenizacji sztuki Johna Chapmana i Anthony’ego Marriotta, wystawiany będzie tam również, tym razem na Scenie Kameralnej im. Jana Skotnickiego, spektakl „Wszystko o mężczyznach” Miro Gawrana w reżyserii Krzysztofa Prusa. „Tytuł jest oczywiście przewrotny. Nie można powiedzieć wszystkiego ani o kobietach, ani o mężczyznach. Raczej należy go rozumieć tak, że w tej oto sztuce wszystko, co jest na scenie, dotyczy mężczyzn” – powiedział reżyser.

Wcześniej Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, w związku z przerwą w działalności tego typu placówek wymuszoną obostrzeniami pandemii koronawirusa, prezentował widzom repertuar on-line na swych internetowych kanałach społecznościowych, w tym spektakle archiwalne w zapisie video. Były to m.in. przedstawienia: „Poskromienie złośnicy” Williama Szekspira w reżyserii dyrektora tej sceny Marka Mokrowieckiego, a także „Pchła Szachrajka”, „Proces”, „Wujaszek Wania” oraz „Opowieść wigilijna”.

W ramach obchodów 50. rocznicy śmierci Jerzego Szaniawskiego (1886-1970) nosząca jego imię płocka scena zrealizowała też cztery filmy poświęcone życiu i twórczości dramaturga - ich premiera odbyła się także w internecie, we wrześniu 2020 r.