Premiera "Rodziny" Antoniego Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata zakończy XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych organizowany przez Teatr Powszechny w Łodzi. Emisję spektaklu w wersji online zaplanowano na 18 grudnia.

Jak powiedziała dyrektorka artystyczna festiwalu i szefowa teatru Ewa Pilawska w marcu COVID-19 "napisał nieoczekiwany - nie tylko dla teatrów - scenariusz". Dodała, że choć udało się pokazać zdecydowaną większość przedstawień zaplanowanych w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, nie można było zagrać trzech ostatnich spektakli.

18 grudnia odbędzie się premiera "Rodziny" Antoniego Słonimskiego w reż. Wojciecha Malajkata, która zakończy tegoroczny festiwal. Pilawska zwróciła uwagę, że ze względu na pandemię i przerwany tok festiwalu (rozpoczął się w lutym - PAP) w tym roku nie będzie rozstrzygany plebiscyt publiczności.

Podkreśliła, że "Rodzina" to przenikliwy, inteligentny portret Polaków. "Można by powiedzieć, że Słonimski był wizjonerem - sztuka napisana w 1933 roku jest uniwersalna, ani trochę się nie zestarzała" - dodała.

Wojciech Malajkat chciałby, aby wyreżyserowana przez niego sztuka Słonimskiego była głosem w prowadzonej współcześnie społecznej dyskusji. Jak powiedział: "żyjemy w napiętych czasach, kiedy nasze światopoglądy ścierają się w bardzo wysokiej temperaturze, szukamy tożsamości - czasem na siłę".

Według niego "Rodzina" Słonimskiego próbuje tonować te napięcia, pokazuje sytuację z dystansu. "Podaje w wątpliwość, czy wszystkie spory, które prowadzimy, rzeczywiście mają sens? Czy naprawdę ważne jest, jaka krew płynie w czyich żyłach? Czy potrzebujemy identyfikować się jako patrioci albo narodowcy?". Jednocześnie reżyser zastrzegł, iż "byłby skrajnym optymistą, gdyby zakładał, że spektakl teatralny może zmienić rzeczywistość".

"Z pewnością jednak Rodzina postawi szereg ważnych pytań, które mogą mieć udział w tej zmianie" - ocenił.

Jak poinformował Miłosz Słota z Teatru Powszechnego premiera spektaklu odbędzie się 18 grudnia o godz. 19 online. Bilety można kupić na stronie www.powszechny.pl w symbolicznej cenie 20 groszy.

Organizowany przez Teatr Powszechny festiwal odbywa się w Łodzi od 1994 roku. To jedno z najstarszych tego typu wydarzeń teatralnych w kraju.