Trwają próby do spektaklu „Wiosna” w reżyserii Leonardo Moreiry, jednego z najbardziej utalentowanych dramaturgów i reżyserów brazylijskich. Premiera już 4 marca 2016.

Jeśli przeszłość jest ulicą jednokierunkową, to teraźniejszość można niekiedy określić jako rozwidlenie drogi, która jest jeszcze przed nami. Ta idea stanowi założenie „Wiosny”, w której osobiste zdarzenie otwiera dwie różne perspektywy.

Wykorzystująca „Wujaszka Wanię” Czechowa jako inspirację do stworzenia nowej historii, opartej na biografiach aktorów i ich doświadczeniach osobistych, „Wiosna” może być czytana jako dwie równoległe sztuki, dziejące się w tym samym miejscu. Jedna z nich śledzi drogę postaci po podjęciu przez nią decydującego życiowego wyboru, druga przedstawia drogę dla wyboru alternatywnego. Jak wyglądałyby chwile, które mogliśmy przeżyć, ale których nie przeżyliśmy? Czy sztuka może pokazać zarówno życie, jak i te niezaistniałe momenty?

Fikcja, sen, życzenie, prawda – wszystko to jest u Leonarda Moreiry kwestią perspektywy. To samo dotyczy relacji między przeszłością a teraźniejszością, wspomnieniem a urojeniem, biografią a biologią. Jego perspektywizm nie tylko relatywizuje przedmiotowość, lecz również bierze na cel w szczególności to, co niematerialne, przemijające i osobiste.

Występują:
Monika Krzywkowska, Marta Juras, Marcin Bosak, Łukasz Simlat, Stanisław Brudny oraz Antoni Pawlicki (gościnnie).

Leonardo Moreira

Jest jednym z najbardziej obiecujących twórców brazylijskich. Jego działalność teatralna to nieustające poszukiwania nowych środków wyrazu i form scenicznych stojących za pytaniami o „odmienność”, sposoby postrzegania rzeczywistości, luki w procesie poznawczym, język oraz wielość perspektyw tworzących naszą świadomość. Czyli, innymi słowy, o odkrywanie i tworzenie spójnego, a zarazem indywidualnego „ja”.

Więcej o spektaklu >>>

Wiosna | Tekst i reżyseria: Leonardo Moreira | Muzyka: Marcelo Pellegrini | Kostiumy: Chris Aizner | Premiera 4 marca 2016, godz. 19.00