Aktorzy, lalki, multimedia – tak różnorodne środki wyrazu wykorzystuje Jerzy Machowski w adresowanym do dzieci spektaklu „Niezwykły lot pilota Pirxa” na podstawie opowiadań Stanisława Lema, przygotowywanym w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Premiera 25 lutego.

Młodzi widzowie będą zapraszani przez aktorów do interakcji – zapowiadają realizatorzy.

"Niezwykły lot pilota Pirxa" to teatralna wyprawa w kosmos. Widzowie znajdą się na pokładzie rakiety i będą towarzyszyć Pirxowi w locie egzaminacyjnym. W przestrzeni kosmicznej czekają go nieprzewidziane przygody i perypetie. Oprócz tytułowego bohatera widzowie poznają wiele zabawnych, a czasem groźnych postaci z Ziemi i kosmosu.

W spektaklu wystąpią m.in. aktorzy związani z Teatrem Papahema z Białegostoku, założonym przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej na tamtejszej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Łukasz Kucharzewski z zespołu gliwickiego teatru.

Spektakl powstał na podstawie „Opowieści o Pilocie Pirxie” - zbioru dziesięciu opowiadań science-fiction autorstwa Stanisława Lema. Spektakl reżyseruje Jerzy Machowski, autorką scenografii jest Ľudmila Bubánová, muzyki Ignacy Zalewski, lalki zaprojektowała Olga Ryl–Krystianowska.

Jerzy Machowski, ur. 1991 w Warszawie, jest studentem V roku reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Zrealizował m.in. spektakle "Cień" wg H. Ch. Andersena (Wrocław, 2015), "Historia żołnierza" I. Strawińskiego (Wrocław, 2016).

To już druga w lutym premiera dla dzieci w Teatrze Miejskim w Gliwicach. 4 lutego zaprezentowano „Ach, jak cudowna jest Panama” na podstawie opowiadania Janoscha w reż. Laury Słabińskiej.