Spektakle „Pasja” i „Alicja w Krainie Czarów” Kieleckiego Teatru Tańca, przedstawienia grup teatralnych z różnych stron Polski oraz konkurs teatrów i międzynarodowe warsztaty tańca jazzowego, złożą się na rozpoczynający się w piątek w Kielcach 17. Festiwal Tańca.

Imprezę, która potrwa do 30 kwietnia, organizuje Kielecki Teatr Tańca (KTT), a wszystkie wydarzenia festiwalu będą odbywały się w siedzibie instytucji, przy Placu Moniuszki 2b.

Festiwal zainaugurują zaplanowane na piątek dwa pokazy widowiska „Pasja” z muzyką Pawła Łukowca, w wykonaniu aktorów KTT. Przedstawienie, które miało premierę w 2006 r., zyskało duże uznanie publiczności. Poszczególne sceny spektaklu zostały pomyślane jako teatralne obrazy-znaki, jakby stacje w drodze życia i drodze krzyżowej Jezusa.

11 kwietnia także dwukrotnie będzie pokazywana „Alicja w Krainie Czarów” – familijny spektakl wystawiany przez kielecki teatr od stycznia tego roku, który bije rekordy frekwencyjne. Widowisko łączy tradycyjną wersję utworu literackiego ze współczesną kulturą i sztuką. „Alicja…” zostanie pokazana także w finale festiwalu 29 kwietnia, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Tańca.

Na 22 kwietnia zaplanowano prezentacje 3. Konkursu Teatrów Tańca. Do przeglądu zgłosiło się 18 zespołów, m.in. z Łodzi, Warszawy, Krakowa, Poznania, Katowic, Bielska-Białej. To dwukrotnie więcej, niż podczas pierwszej edycji przedsięwzięcia. „Widzimy rozwój tego festiwalu, który na stałe wpisał się w kalendarz naszych imprez. W tym roku musimy zrobić selekcję grup” – zapowiedziała podczas konferencji prasowej przed festiwalem dyrektor KTT, Elżbieta Pańtak.

Dzień później nagrodzone zespoły zaprezentują się podczas gali finałowej. Tego wieczoru będzie można także obejrzeć spektakle „Stymulacja ciała i „Poza horyzont”, w wykonaniu artystów KTT.

Od 27 do 30 kwietnia zaplanowano 31. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego, które poprowadzi 10 choreografów z różnych stron świata. Będą to lekcje z takich gatunków jak m. in. modern jazz, contemporary jazz, modern dance fusion, jazz high-heels, lyrical jazz, salsa jazz, jazz rock, broadway jazz z rekwizytami, house, hip hop, modal technique underground.

Są jeszcze wolne miejsca w grupach warsztatowych – można zapisywać się przez system aplikacyjny na stronie internetowej: www.ktt.pl

Zajęcia będą mogli obserwować wszyscy chętni. „Nigdy publiczność nie widzi pracy warsztatowej. Na warsztatach tancerze pracują nad swoją zwrotnością, gibkością, nad techniką swojego ciała – jest to bardzo ciekawe. Pod koniec lekcji są zawsze choreografie, ale większość zajęć to technika, którą można obejrzeć i zachwycić się pracą tancerza” - zachęcała Pańtak.

Wieczorami 27 i 28 kwietnia na scenie KTT będa pokazane m. in. dyplomowy spektakl studentów IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu - zatytułowany „Bezdech”, spektakl muzyczno-baletowy „LAETUS nodo” (barwny węzeł) grupy baletowej Zofii Czechlewskiej oraz przedstawienie „Bajadera” Sopockiego Teatru Tańca.

Posiadacze karty Dużej Rodziny, wydanej przez kielecki magistrat, nie płacą za bilety na festiwalowe przedstawienia i za udział w warsztatach.

Kielecki Teatr Tańca powstał w 1995 r. na bazie dokonań artystycznych prywatnego zespołu Elżbiety Szlufik (obecnie Pańtak). Od 1998 r. jako stowarzyszenie, był prowadzony przez Elżbietę Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Repertuar teatru, który działa dziś jako miejska instytucja kultury (od 2013 r. jest instytucją artystyczną, wpisaną do rejestru Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), jest związany z różnymi stylami tańca jazzowego.

Wśród zrealizowanych przedstawień są m.in. „Zdarzyło się w Jeruzalem” z muzyką Krzesimira Dębskiego (2008 r.), „Święto wiosny” w choreografii Angelin Preljocaja (2013 r.). Teatr współpracował m. in. z Operą Wrocławską, Teatrem Niederbayern w Niemczech i Operą Izraelską.