Przestrzeń, dekoracje i kostiumy oraz niekonwencjonalne myślenie o sztuce - to recepta na teatr Jerzego Zonia - założyciela i dyrektora krakowskiego teatru KTO, który obchodzi 40-lecie istnienia. Na 27 września zaplanowano jubileuszową galę teatru.

Teatr KTO powstał w roku 1977, pierwsze spektakle odbywały się w trzech pokojach przy ulicy Brackiej w Krakowie. Dziś KTO jest najczęściej wyjeżdżającym za granicę polskim teatrem, a jego reżyser Jerzy Zoń - najbardziej cenionym kreatorem widowisk i spektakli teatru ulicznego.

KTO gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. Na artystyczny bilans 40-lecia składa się ponad 30 tytułów spektakli, które obejrzało w Polsce i na świecie około 2 mln widzów. Były to zarówno sztuki teatralne wystawiane na scenie, jak i spektakle i widowiska grane na ulicy.

"Żywy teatr to niezwykłe doświadczenie, bo kiedy tysiąc osób stoi w słońcu lub deszczu, by obcować ze sztuką daje to twórcy wielką satysfakcję. A dzisiaj, w epoce szklanych ekranów, widz tęskni za prawdziwą sztuką i za autentycznym teatrem”- powiedział dziennikarzom Zoń.

Teatr KTO współtworzył wielkie widowiska plenerowe dotyczące najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Europy, jak na przykład: "De la Revolution" - spektakl z okazji obchodów 200-lecia Rewolucji Francuskiej, "Uchodźcy" - spektakl z okazji 20-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, "Vivat Academia" - widowisko plenerowe z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, "Kronika Polska" - przedstawienie z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wiele razy teatr KTO był organizatorem Nocy Teatrów i Nocy Poezji, a jeden raz - Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie.

"Dla dyrektora Zonia najważniejsze są: przestrzeń, dekoracje i kostiumy oraz: gest, mimika i słowo, które jest dla niego nośnikiem emocji" - powiedział Bartosz Cieniawa, aktor związany z KTO od 25 lat.

"Ani jednego dnia nie spędziłem w szkole teatralnej, a próg PWST przekroczyłem 9 razy tylko po to, by oglądać spektakle studentów. Cała moja filozofia opiera się na zastosowaniu odpowiedniej metody prowadzenia teatru: moimi przywódcami duchowymi są Fellini i Kantor, którzy kreacje emocji umieli doprowadzić do perfekcji" - powiedział Zoń.

W tym sezonie na widzów teatru KTO czekają liczne niespodzianki: gala jubileuszowa połączona z prezentacją filmu o 40-leciu KTO i ze spektaklem, odbędzie się 27 września w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Tydzień później - 7 października, na płycie Rynku Podgórskiego w Krakowie wystawiony zostanie spektakl "Weselisko", na motywach "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

"Mam nadzieję, że już za dwa lata teatr KTO przeniesie się do nowej siedziby, przerobionej na teatr z dawnego krakowskiego kina "Wrzos" - dodał dyrektor Zoń.