Warsztaty dla profesjonalistów i osób, które dopiero zaczynają tańczyć, debaty i pokazy spektakli z Polski i Europy, to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się podczas 21. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, rozpoczynających się 12 listopada.

Jak podkreślają organizatorzy celem imprezy jest "ukazanie zarówno różnić, jak i cech wspólnych, a także nawiązanie dialogu pomiędzy często skrajnymi fenomenami tanecznymi". W wydarzeniu, zainicjowanym przez Lubelski Teatr Tańca (LTT), wezmą udział tancerze, choreografowie oraz pedagodzy z Polski i całego świata.

"Wydaje mi się, że sztuka uruchamia jakieś pokłady drzemiące w ludziach, wspólne dla nas wszystkich, niezależnie od różnic językowych. W sztuce przemawia bardziej to, co jest głęboko ukryte w człowieku, w naturze ludzkiej - chęć wypowiedzenia się poprzez emocje, nawiązania kontaktu, spotkania się" - powiedział PAP Ryszard Kalinowski z LTT. Jak podkreślił, artyści zaproszeni na festiwal "są nastawieni na to, żeby znaleźć swój indywidualny kod porozumienia się z widzem, niezależnie od tego czy mówi on w języku rosyjskim, angielskim czy polskim".

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie izraelska grupa taneczna Batsheva Dance Company, która zaprezentuje swoje najnowsze spektakle - "Last work" i "Venezuela". Jak podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektor wykonawczy zespołu, Dina Aldor, tancerze przedstawiają w nich historie osadzone w dwóch zupełnie różnych światach, które zostaną wykreowane na scenie na pomocą światła i muzyki.

Członkowie tej grupy poprowadzą również warsztaty taneczne dla profesjonalnych tancerzy oraz dla osób niezwiązanych ze sztuką sceniczną, z wykorzystaniem autorskiej metody Gaga, stworzonej przez Ohada Naharina, choreografa i dyrektora artystycznego grupy. "To jest język ruchu, którym nasi tancerze posługują się podczas codziennych treningów. Ale może być także praktykowany przez osoby, które nie mają doświadczenia w tańcu. Dzięki takiej pracy zyskuje się większą świadomość własnego ciała, rozwija wyobraźnię, wrażliwość, a także dostarcza sobie wiele radości" - podkreśliła Aldor.

Poza tancerzami z Izraela, wśród gości znajdą się m.in. Granhoj Dans, Company B. Valiente, Aura Dance Theatre, Luke Baio & Dominik Grunbuhel, Oona Doherty, Timothy and the Things, MIHR Theatre & Gabrielle Neuhaus Physical Theatre, Olga Kebas, Inna Aslamova, Danil Belkin, BTTiR Rozbark, Katarzyna Chmielewska, Anna Godowska i Sławomir Krawczyński, Aurora Lubos, Maria Zimpel, Paweł Sakowicz.

Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg wydarzeń takich jak międzynarodowa konferencja naukowa "Taniec i awangarda w Europie Środkowo-Wschodniej. Terytoria – źródła – biografie", związana z rozpoczynającymi się w przyszłym roku obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnikom przybliżone zostaną m.in. postaci wybitnych polskich tancerek, takich jak Yanka Rudzka, Bronisława Niżyńska czy Pola Nireńska.

Szczegółowy plan festiwalu znaleźć można pod adresem: www.mstt.pl >>