Zespół teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu poinformował w środę, że zaplanowane na maj 60. Kaliskie Spotkania Teatralne przełożono na wrzesień.

Tegoroczne Kaliskie Spotkania Teatralne odbędą się po raz 60. Jednak nie w maju, jak to było od początku istnienia Festiwalu Sztuki Aktorskiej, a w dniach 19-26 września 2020 roku.

Decyzję podjęto – jak przekazała w nadesłanym PAP komunikacie rzecznik prasowy kaliskiego teatru Marcelina Hertmann - ze względu na istniejące obecnie zagrożenie epidemiologiczne.

"Mamy nadzieję, że dzięki temu uda nam się zachować zarówno w pełni jubileuszowy charakter tegorocznej edycji, jak i jej najwyższy poziom artystyczny" – poinformował zespół teatru.

Reklama

Jednocześnie na stronie społecznościowej teatru przypomniano, że 100 lat temu, 17 marca 1920 roku, odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę gmachu Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu według projektu prof. Czesława Przybylskiego.

"Budowa tego pięknie położonego budynku, nie należała do najłatwiejszych" - poinformowano. Problemy finansowe spowodowały, że prace przedłużyły się do 16 lat.

"By tym problemom zaradzić, zarząd miasta zdecydował się na wzięcie pożyczki od Ministerstwa Opieki Społecznej i Funduszu Pracy. Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Sceny założono również specjalne konto w Banku Ziemi Kaliskiej. Mieszkańcy wpłacali na nie pieniądze i w ten sposób pomogli zakończyć budowę, a 14 listopada 1936 roku budynek teatralny oddano do użytku" - przypomniano.