W piątek Teatr Polski w Warszawie rozpocznie dziesięciodniowe udostępnienie online rejestracji spektaklu "Szkoła żon" Moliera w reż. Jacquesa Lassalle'a. Przedstawienie będzie dostępne do 31 maja.

"Spektakl Jacquesa Lassalle'a z Andrzejem Sewerynem, Anną Cieślak i Olgierdem Łukaszewiczem to współczesne odczytanie komedii Moliera, w którym reżyser z wielką satysfakcją przełożył niuanse francuskiej literatury na polską wrażliwość" - napisała w przesłanej PAP informacji specjalistka ds. promocji teatru Marta Antczak-Gerla.

Jak przypomniano, "Szkoła żon" powstała w 1662 r. i jest - obok "Świętoszka" i "Skąpca" - jedną z najsłynniejszych komedii Moliera, która na stałe weszła do kanonu europejskiego dramatu.

"Treść utworu i jego siła komiczna mają źródło w piętnowaniu ludzkich przywar oraz obyczajowej satyrze" - czytamy w zapowiedzi.

"W osiągnięciu kształtu precyzyjnej, utrzymanej w duchu klasyki inscenizacji miały udział współpracujące z reżyserem - scenografka Geraldine Allier oraz projektantka kostiumów – Dorota Kołodyńska" - napisano o spektaklu.

Zwrócono uwagę, że przedstawienie Lassalle'a "skupia się na rzetelnym, uważnym odczytaniu tekstu sztuki". "Reżyser dowodzi, że Molierowska czujność i ostrość widzenia przetrwała do dziś i jest wciąż aktualna" - oceniono.

Antczak-Gerla przypomniała, "+Szkoła żon+ wpisuje się w znany polskim widzom styl, w jakim Jacques Lassalle pracował nad prezentowanymi w Warszawie +Don Juanem+ z paryskiej Comedie-Française oraz +Mizantropem+ z Theatre Vidy w Lozannie". W obu prezentowanych w Polsce spektaklach główną rolę grał Andrzej Seweryn.

"+Szkoła żon+ Lassalle'a prezentuje wysoką formę teatru, który wywodzi się z przywiązania do wagi słowa, kunsztu aktorskiego oraz precyzji tworzenia spójnej i wyrazistej inscenizacji" - napisano w przesłanej PAP zapowiedzi.

Sprzedaż biletów na spektakl online na stronie teatrpolski.waw.pl rozpocznie się 22 maja i potrwa do 28 maja br.