Brytyjski rząd przekaże 1,57 mld funtów na wsparcie dla sektora kultury i sztuki, co ma pomóc teatrom, muzeom, galeriom i innym instytucjom kulturalnym w przezwyciężeniu skutków epidemii koronawirusa. Ma też nadzieję, że niedługo zostaną wznowione występy na żywo.

"Chcę, aby wszystkie nasze instytucje kulturalne wróciły do normalności. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli pozwolić na występy na świeżym powietrzu, a później latem na występy z zachowaniem dystansu społecznego, a także na przyjrzenie się innym nowatorskim sposobom na powrót spektakli" - powiedział w poniedziałek w stacji Sky News minister kultury Oliver Dowden.

Wcześniej brytyjski rząd ogłosił największy w historii pakiet ratunkowy dla sektora kultury i sztuki. W ramach tego pakietu 1,15 mld funtów trafi do teatrów, muzeów, galerii i innych instytucji kulturalnych w Anglii, z czego 880 milionów będą stanowiły dotacje, a 270 mln - pożyczki na korzystnych warunkach. Kolejne 100 mln będzie przeznaczone dla narodowych instytucji kultury w Anglii i English Heritage Trust, organizacji, która zarządza ponad 400 zabytkami i miejscami o znaczeniu historycznym. Ponad 188 mln zostanie przekazane rządom Irlandii Północnej (33 mln), Szkocji (97 mln) i Walii (59 mln), a 120 mln funtów na wznowienie budowy infrastruktury kulturalnej oraz na projekty związane z dziedzictwem kulturowym w Anglii, które zostały wstrzymane z powodu epidemii.

"Od legendarnych teatrów i musicali, poprzez hipnotyzujące wystawy w naszych światowej klasy galeriach, aż po koncerty w lokalnych piwnicach - brytyjski sektor kulturalny jest bijącym sercem tego kraju. Pieniądze te pomogą zabezpieczyć ten sektor dla przyszłych pokoleń, gwarantując, że grupy artystyczne i obiekty w całej Wielkiej Brytanii będą mogły utrzymać się na powierzchni i wspierać swoich pracowników w czasie, gdy ich drzwi pozostaną zamknięte, a kurtyny opuszczone" - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson.

Szacuje się, że od początku pandemii 350 tys. osób w sektorze rekreacji i wypoczynku zostało wysłanych na urlopy z powodu wstrzymania działalności przez ich pracodawców. W ramach rządowego planu pomocy z budżetu otrzymują oni 80 proc. pensji, ale program ten ma się zakończyć w październiku.

Od minionej soboty w ramach trzeciej fazy luzowania restrykcji w Anglii działalność mogą wznowić muzea, galerie, kina, teatry, obiekty zabytkowe, ale nadal nie są możliwe występy na żywo, co w przypadku teatrów czy sal koncertowych jest poważnym problemem.

Pakiet pomocowy dla instytucji kultury został ogłoszony dwa dni po wystosowanym przez ten sektor apelu i akcji polegającej na obwiązaniu budynków teatrów kolorowymi taśmami, co miało zwrócić uwagę na ich trudną sytuację. Ponadto w ostatnim czasie coraz więcej teatrów i sal koncertowych - włącznie ze słynną londyńską Royal Albert Hall - ostrzegało, że bez pomocy państwa nie będzie mogło dalej funkcjonować.