11 i 12 lipca w siedzibie Sztuki Nowej zaprezentowany zostanie Czarny weekend, czyli pokaz dwóch spektakli stołecznych grup Teraz Poliż i Sztuka Nowa. Wydarzenie składa się z przedstawień inspirowanych "Czarnym kwadratem na białym tle" Kazimierza Malewicza.

Grupa Teraz Poliż pokaże "Czarny kwadrat. Sonata for keyboard and tape" w reż. Wojtka Blecharza, a Sztuka Nowa "Black Sqr" w reż. Dawida Żakowskiego i zespołu Sztuki Nowej.

Jak przypomnieli organizatorzy w przesłanej PAP informacji, "początki jednej z najważniejszych prac w dziejach historii sztuki mają swoje korzenie niejako w muzyce, a dokładnie w futurystycznej, rosyjskiej operze +Zwycięstwo nad słońcem+, którą skomponował Michaił Matiuszyn w 1913 r. Do tej opery scenografię zaprojektował sam Kazimierz Malewicz i to właśnie tutaj szukać można początków słynnego +Czarnego kwadratu na białym tle+ (1915), określanego przez autora jako +punkt zero+ w historii sztuki, jako +doświadczenie czystej bezprzedmiotowości w białej wyzwolonej nicości+, jako początek suprematyzmu, czyli rosyjskiego ruchu artystycznego, skupionego na podstawowych formach geometrycznych, takich jak koła, kwadraty, linie i prostokąty, malowany w ograniczonej gamie kolorów".

"Bezprzedmiotowość, o której mówił Malewicz, nie odnosi się jednak do abstrakcji, ale do swojego rodzaju duchowości, kontemplacji absolutu" - podkreślono.

Twórcy przedstawienia zwrócili uwagę, że "czarny kwadrat staje się u Malewicza +wysłańcem bogów+, zaś u Anny Świrszczyńskiej, której dramat stał się podstawą libretta spektaklu-koncertu +Czarny kwadrat. Sonata for keyboard and tape+, jest czymś nieokreślonym/niemożliwym, dającym życie i śmierć, jest urzeczywistnieniem absurdu".

Pierwsza wersja spektaklu grupy Teraz Poliż i Wojtka Blecharza pt. "Czarny Kwadrat. Gra muzyczna" powstała na podstawie dramatu Anny Świrszczyńskiej. Jak wyjaśniono, poszczególne elementy tekstu Świrszczyńskiej takie, jak postaci, koncepty czy wywiedzione z dramatu obiekty lub sytuacje, zainstalowane były na mapie/ścieżce przygotowanej dla widza.

"Architektura budynku, w którym ówcześnie grany był spektakl, stawała się polifonią, w której umieszczone były tematy, powracające motywy, a poszczególne wątki przestrzenno-muzyczno-performatywne układały się w całość, by zaraz potem, zgodnie z naturą tekstu autorki, rozpaść się w oparach absurdu" - napisano.

Reżyser i kompozytor Wojtek Blecharz przyznał, że obecna "forma koncertu wywodzi się z otwierającej sceny pierwotnej wersji, kiedy to po razy pierwszy użyłem preparowania klawiszy instrumentów elektronicznych".

Reżyseria i kompozycja - Wojtek Blecharz. Kostiumy zaprojektowała Marta Szypulska. Występują: Dorota Glac, Marta Jalowska, Marta Wesołowska i Kamila Worobiej.

Jak wyjaśnili twórcy spektaklu "Black Sqr" obraz "Czarny kwadrat na białym tle" Kazimierza Malewicza w ich przedstawieniu "został potraktowany w sposób dosłowny, czyli jako przestrzeń, w którą wylewa się czerń, i w której wszystko zaczyna się od zera".

"Na białym tle podłogi baletowej została wyklejona czarną taśmą przestrzeń, do której zostało zaproszonych pięciu performerów, którzy podczas sesji, improwizując w czarnym kwadracie, poddawani bodźcom sensualny, dźwiękowy, intelektualnym, religijnym i politycznym dokonywali na sobie procesu komponowania i dekonstruowania" - czytamy o procesie powstawania performansu.

"Wszystkie te informacje przynoszone ze świata zewnętrznego zamykaliśmy w czarnym kwadracie, przetwarzaliśmy i miksowaliśmy poprzez ruch" - wyjaśnił reżyser i dramaturg "Black Sqr" Dawid Żakowski.

Choreografię opracowała Ewelina Sobieraj. Muzykę stworzył Gamid Ibadullayev. Za reżyserię dźwięku odpowiada Marian Wróblewski, a za reżyserię świateł - Kamil Polański. Występują: Paweł Mandziewski, Piotr Piotrowicz, Maciej Tomaszewski, Alicja Zalewska i Agata Zataj.

Pokazy "Czarnego kwadratu. Sonaty for keyboard and tape" w siedzibie Sztuki Nowej przy ul. Emilii Plater 31 - 11 lipca o godz. 16 i 12 lipca o godz. 19. Prezentacje "Black Sqr" - 11 lipca o godz. 19.30 oraz 12 lipca o godz. 17.