W ramach trwającego w Poznaniu festiwalu Malta organizatorzy zapraszają tym razem na winogradzką łąkę, czyli Scenę na Wilczaku. Od 22 do 26 lipca 2020 r. czeka na widzów kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń: koncerty Barbary Wrońskiej, Adama Nowaka, Ralpha Kaminskiego i Bartka Wąsika, improwizacje teatralne Klubu Komediowego, showcase wielkopolskich artystek i artystów, poranne rozgrzewki, nocne silent disco, strefa relaksu. Adres: Laba Land przy ul. Przełajowej 5.

Scena na Wilczaku to pięć dni festiwalu Malta na łące Laba Land między 22 a 26 lipca. Tutaj odbędą się koncerty Barbary Wrońskiej, Bartka Wąsika i Ralpha Kaminskiego, Adama Nowaka i Acoustic Amigos, tu będzie improwizować warszawski Klub Komediowy. Największą część programu Sceny na Wilczaku będzie jednak tworzyć wielkopolski showcase. Festiwal Malta, odpowiadając na apel wielkopolskich artystów i artystek o instytucjonalną pomoc w czasie pandemii, ogłosił pod koniec czerwca nabór na projekty artystyczne. W efekcie powstał program, na który składają się koncerty, spektakle teatralne i taneczne, warsztaty, słuchowiska, projekty dla dzieci i całych rodzin – zarówno projekty twórców i twórczyń znanych w Poznaniu, jak i tych na początku twórczej drogi. Poza tym jak zwykle na Malcie – rozgrzewki, strefa relaksu i silent disco. Wstęp wolny.

Laba Land to dwa hektary łąki – dzięki tak dużej przestrzeni uczestnicy festiwalu będą mogli utrzymywać bezpieczną odległość między sobą. Teren imprezy został przygotowany zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 17 lipca br. Na łące, poza sceną znajdują się też: namiot warsztatowy, wioska tipi, strefa słuchowisk, strefa relaksu oraz foodtrucków, bar i kawiarnia, namiot centrum festiwalowego z punktem info oraz biurem prasowym. Na terenie imprezy dostępne będę płyny dezynfekujące.

Dzień pierwszy – debata z Julią Fiedorczuk, Marcinem Popkiewiczem, Zuzanną Warso, live act Ala Kryształ, słuchowisko na żywo

Festiwalowe dni rozpoczynać będą rozgrzewki na łące – w środę zajęcia jogi poprowadzi Jagoda Gruszczyńska, zapraszamy o 11:00. W namiocie warsztatowym odbędzie się pierwsze spotkanie z Krystyną Lipką-Czajkowską, jej warsztaty szycia rzeźb Baba – portret współczesny kierowane są zarówno do dziewczyn, jak i seniorek, artystce zależy na inicjowaniu kontaktów społecznych i międzypokoleniowych w duchu solidarności i różnorodności. Warsztaty zakończą się wystawą rzeźb w niedzielę, nadal można się zapisywać. Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska zaproszą dzieci w wieku 7-10 lat na zajęcia ruchowe połączone z rozmowami i nauką budowania relacji po pandemii To jest teraz! Warsztaty z obecności w naturze – obowiązują wcześniejsze zapisy. Czy koronawirus zmieni wreszcie nasze sposoby postrzegania, relację z planetą? O 17:00 o nowym ładzie naturalnym dyskutować będą goście Michała Nogasia podczas debaty w ramach Forum: pisarka, propagatorka ekokrytyki Julia Fiedorczuk, fizyk jądrowy, klimatolog Marcin Popkiewicz oraz prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Zuzanna Warso. W namiocie warsztatowym Vampek Król – Baśnie Właśnie opowiedzą zarówno znane wszystkim baśnie, jak i historie, które większość osób usłyszy po raz pierwszy – na Baśnie dla dorosłych i domu zapraszamy i małych, i dużych.

O 21:00 na scenie Ala Kryształ, czyli live act z kompozycjami wizualnymi Moniki Kuczynieckiej do animacji muzycznej Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego. Trio wykorzystuje ruch, teatr cieni i muzyczną improwizację do opowiedzenia jednorazowej, wyjątkowej historii. Na zakończenie dnia zapraszamy na słuchowisko na żywo Nuż w słuhu w reż. Patryka Lichoty inspirowane futurystyczną poezją Brunona Jasieńskiego.

22 lipca, środa

  • 11:00-11:45 joga / Jagoda Gruszczyńska / rozgrzewka / łąka przed sceną
  • 12:00-15:00 Baba – portret współczesny / Krystyna Lipka-Czajkowska / warsztaty / namiot warsztatowy
  • 16:00-17:30 To jest teraz! Warsztaty z obecności w naturze / Paulina Giwer-Kowalewska, Aniela Kokosza / warsztaty dla dzieci / namiot warsztatowy
  • 17:00-18:30 Forum Nowy ład naturalny / Marcin Popkiewicz, Julia Fiedorczuk, Zuzanna Warso, Michał Nogaś / debata / scena
  • 19:30-20:30 Baśnie dla dorosłych i domu / Vampek Król – Baśnie Właśnie / teatr familijny / namiot warsztatowy
  • 21:00-22:00 Ala Kryształ / Monika Kuczyniecka, Radosław Drwęcki, Marcin Karnowski / muzyka, live act / scena
  • 22:00-23:00 Uchem wyobraźni: Nuż w słuhu / Festiwal Słuchowisk, Patryk Lichota / słuchowisko / strefa słuchowisk

Laba Land, czyli gdzie? Jak dotrzeć na teren imprezy?

Laba Land to nowa na mapie Poznania przestrzeń rekreacyjna, która znajduje się przy ul. Przełajowej 5 na Wilczaku. Łąka zlokalizowana jest na starym boisku do rugby, pomiędzy Stadionem Posnanii a Zespołem Szkół Łączności im. M. Kopernika. Najprościej dojechać tam autobusem (przystanek: Wilczak, linie autobusowe: 151, 167, 174, 190, 284, 911), rowerem bądź przyjść pieszo. Informujemy, że na Wilczaku trwa remont torowiska tramwajowego, dlatego warto to uwzględnić planując wizytę na festiwalu.

Informujemy, że Scena na Wilczaku to wydarzenie plenerowe, a na widowni nie będzie miejsc siedzących – na terenie imprezy znajdą się też leżaki oraz ławki. Zachęcamy zaopatrzyć się w koc, który będzie można rozłożyć na łące przed sceną. Na miejscu czynny jest bar i kawiarnia, a także foodtrucki.

Muzyczne pożegnanie rzek Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej

Poznańska Orkiestra Improwizowana zaprasza na muzyczne pożegnanie poznańskich rzek. Kilkunastu muzyków przy użyciu m.in. saksofonu, kornetu, klarnetu, bębnów obręczowych, ukulele, kontrabasu, trąbki, modulara, metalowych odpadów i głosu odegra skomponowane specjalnie na tę okazję żałobno-komediowe requiem dla rzek oraz wykona szereg wodnych rytuałów w skromnych, toksycznych pozostałościach Warty i Cybiny. Orkiestra zachęca do wzięcia udziału w pogrzebowym kondukcie i składania okolicznościowych wieńców.

Requiem dla Warty odbędzie się 22 lipca, start o godz. 19:00 pod mostem Rocha po wschodniej stronie Warty, następnie kondukt przejdzie w kierunku Cybiny na finałową część koncertu.