24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku odbędzie się w terminie 20-28 listopada i zostanie częściowo zrealizowany online - poinformowała w czwartek rzecznik prasowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz.

"Bierzemy pod uwagę różne scenariusze: z ograniczoną widownią w połączeniu ze streamingiem w internecie, a także bez udziału widowni w teatrze, w opcji samego streamingu" - wyjaśniła rzeczniczka GTS.

W nurcie głównym 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku zostaną zaprezentowane spektakle z Litwy, Włoch, Japonii i Wielkiej Brytanii (międzynarodowy spektakl teatru społecznego) oraz z Polski.

Z powodu sytuacji spowodowanej epidemią koronawirusa po raz pierwszy nie odbył się Konkurs o Złotego Yoricka (decyzję tę ogłoszono w maju), jednak wszystkie teatry, które zrealizowały polskie adaptacje sceniczne dzieł Szekspira w sezonie 2019/20 będą mogły zgłosić swoje spektakle do kolejnej edycji konkursu.

Festiwal zainaugurować ma 20 listopada premiera pierwszej własnej produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – "Burzy" Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Spektakl ten znajdzie się następnie w stałym repertuarze GTS. W głównym nurcie 24. Festiwalu Szekspirowskiego z polskich przedstawień zobaczymy też "Hamleta" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Zagraniczne spektakle w nurcie głównym tegorocznego festiwalu mają reprezentować: "Shake Fear/Break Walls" ("Bez Lęku/Bez Murów"), reż. Philip Parr, Parrabbola (Wielka Brytania), "Otello", reż. Oskaras Koršunovas, Teatr OKT (Litwa), "Hamlet", koncepcja i choreografia: Walter Matteini&Ina Broeckx, ImPerfect Dancers (Włochy) oraz "Król Yebi" na podstawie "Króla Leara" W. Szekspira, reż. Sujin Kim (Japonia).

26 listopada zaplanowano Dzień SzekspirOFF, który zakłada prezentacje najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych, zrealizowanych przez niezależnych twórców w Polsce i na świecie. Wydarzenia prezentowane w ramach SzekspirOFF operują różnorodnymi środkami wyrazu artystycznego, takimi jak: teatr dramatyczny (małe formy teatralne), monodram, teatr lalkowy, teatr tańca, pantomima, koncert, performance, happening, stand-up, kabaret, teatr uliczny, film i inne.

W ramach tegorocznego nurtu SzekspirOFF organizatorzy planują zaprezentować trzy produkcje, dofinansowane w ramach konkursu na wsparcie projektów artystycznych SzekspirOFF 2020, a także 9 wydarzeń wyłonionych do finału międzynarodowego Konkursu SzekspirOFF 2020.

Hajdysz zastrzegła, że w obecnej sytuacji spowodowanej epidemią COVID-19 nie ma pewności, czy Konkurs SzekspirOFF 2020 będzie mógł odbyć się w zakładanym wcześniej kształcie. "Organizatorzy festiwalu prowadzą rozmowy z artystami i twórcami działań zakwalifikowanych do finału konkursu na prezentację wydarzeń artystycznych SzekspirOFF na temat możliwości ich prezentacji dla ograniczonej ilości widzów lub w formule online" - dodała.