Jesteśmy zdeterminowani, by możliwie jak najdłużej prowadzić działalność sceniczną - podkreślono w oświadczeniu zespołu TR Warszawa wydanym w związku z wprowadzeniem od 17 października 2020 r. czerwonej strefy na terenie m.st. Warszawy.

"Spotkania w jednym miejscu i czasie oraz wymiana energii między twórcami i twórczyniami, zespołem aktorskim a publicznością decyduje o specyfice teatru i buduje wokół niego świadomą, odpowiedzialną wspólnotę. Obecna rzeczywistość ponownie daje odczuć nam wszystkim niepewność wynikającą z niestabilnej sytuacji. W tym trudnym okresie kontakt z kulturą może być oparciem, które daje poczucie sensu i nadziei na przyszłość" - czytamy w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP przez rzeczniczkę prasową TR Warszawa Kaję Stępkowską.

Podkreślono, że TR Warszawa kontynuuje "prezentację naszych repertuarowych przedstawień oraz premier na scenach TR Warszawa/Marszałkowska 8 i TR Warszawa/ATM Studio".

Wyjaśniono, że "aby pozostać teatrem dostępnym dla wszystkich, w tym dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, oraz dla tych, dla których wizyta w TR Warszawa nie będzie możliwa – kontynuujemy także program wydarzeń TR Online, który rozpoczęliśmy akcją Zostań w domu, nie wychodź z teatru! wiosną tego roku".

Zapowiedziano, że 7 listopada o godz. 19 w ramach programu TR Online odbędzie się pierwszy streaming najnowszej premiery TR Warszawa "2020: Burza" w reż. Grzegorza Jarzyny. 2020: Burza będzie transmitowana na żywo, prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio na nowej platformie streamingowej TR ONLINE dostępnej od 29 października br." - napisano.

Wskazano, że kolejnymi streamingowanymi przedstawieniami na tej platformie będzie listopadowa premiera "Marii Klassenberg" w reż. Katarzyny Kalwat i grudniowa premiera "Onko" w reż. Weroniki Szczawińskiej.

"W ramach TR Online tej jesieni transmitowane na żywo będą także spektakle z repertuaru TR, m.in." Inni ludzie i Między nami dobrze jest w reż. Grzegorza Jarzyny, Stream w reż. Katarzyny Minkowskiej oraz Cząstki kobiety w reż. Kornela Mundruczo" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak podkreślono, spektakle online oraz towarzyszący im program spotkań, warsztatów i wprowadzeń, będzie "nie tylko pełnowartościowym uzupełnieniem, ale i integralną częścią działań artystycznych i programowych TR Warszawa". "Dzięki scenie online chcemy stać się jeszcze bardziej otwartą instytucją kultury – dostępną zarówno dla osób mieszkających w Warszawie, jak i publiczności z całej Polski oraz ze świata" - wyjaśniono.

"Mamy świadomość, że działania online nie zastąpią żywego spotkania twórców, twórczyń, widzek i widzów. Wierzymy jednak w siłę teatralnego spotkania – także za pośrednictwem internetu" - czytamy w oświadczeniu zespołu TR Warszawa.

"Dbajmy o siebie nawzajem. Do zobaczenia w teatrze!" - dodano w zakończeniu.