W tym roku nie organizujemy zabawy sylwestrowej - informuje PAP Krakowskie Biuro Festiwalowe. Impreza gromadząca krakowian przed kilkoma scenami w mieście nie odbędzie się po raz trzeci - najpierw jej organizację uniemożliwiła pandemia, teraz kryzys energetyczny i gospodarczy.

Sylwester w Krakowie to jedna z imprez Krakowskiego Biura Festiwalowego produkowana od 2008 roku we współpracy z ogólnopolskimi telewizjami. Podczas tego wydarzenia na przestrzeni lat grały na krakowskim Rynku takie gwiazdy, jak Leona Lewis, Agnieszka Chylińska, Natalia Kukulska, Kelis, Czesław Mozil, Dawid Podsiadło, Brodka czy Afromental. Od 2016 roku, kiedy formuła sylwestrowej nocy zmieniła się, organizowano trzy zabawy sylwestrowe zlokalizowane w różnych częściach miasta - na Rynku Głównym, w Podgórzu oraz Nowej Hucie.

"W obliczu kryzysu gospodarczego i energetycznego podjęliśmy decyzję o nieorganizowaniu w tym roku koncertu sylwestrowego" - przekazała PAP Katarzyna Jakubowiak, rzeczniczka prasowa KBF. "Wzorem innych europejskich miast, takich jak Paryż, Berlin czy Madryt skupiamy się obecnie na szukaniu oszczędności i rozsądnym planowaniu budżetu, w tym także oferty kulturalnej Krakowa. W grudniu przyłączamy się do wspólnego świętowania, proponując aktywności związane z czasem Świąt Bożego Narodzenia" - dodała, zapowiadając m.in. Koncert Mikołajkowy i Fabrykę Prezentów, które odbędą się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Tym samym krakowianie nie przywitają nowego roku podczas wspólnej zabawy pod gołym niebem po raz trzeci z rzędu. Impreza została odwołana w 2020 roku w związku z restrykcjami dotyczącymi walki z pandemią koronawirusa. Nie odbyła się także na przełomie 2021 i 2022 roku.

autorka: Julia Kalęba

juka/ ok/