Był pierwszym zespołem w Polsce grającym bluesa. 45 lat temu, 1 lutego 1968 roku, w Rzeszowie Tadeusz Nalepa wraz ze swoją późniejszą żoną Mirą Kubasińską założył blues-rockową grupę Breakout. Zespół wylansował takie przeboje, jak: "Kiedy byłem małym chłopcem", "Poszłabym za tobą", "Gdybyś kochał, hej".

Grupa nagrała łącznie 10 albumów, w tym mający olbrzymie znaczenie dla nurtu bluesowego w Polsce "Blues Breakout". Pierwsza płyta długogrająca "Na drugim brzegu tęczy" ukazała się w 1969 roku.

Zespół koncertował w krajach Beneluksu, ZSRR, NRD i Holandii. W latach 70. grupa coraz częściej była krytykowana przez media za muzykę pro-zachodnią i długie włosy. W końcu doprowadziło to do całkowitego zakazu emitowania utworów w radiu i telewizji. Jednak udało się nagrać kolejne płyty, w tym: "70a", "Karate" oraz "Żagiel Ziemi", która była częścią tryptyku przygotowanego na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1980 roku w Moskwie.

Zespół Breakout zakończył działalność po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku, jednak wielokrotnie był reaktywowany. Później Nalepa kontynuował występy solowe, w których towarzyszyli mu między innymi muzycy "Oddziału Zamkniętego", "Maanam" i "Dżemu". W 1985 roku reaktywował zespół Breakout z okazji dwudziestolecia swojej działalności scenicznej. Zmarł w 2007 roku.

Po rozwiązaniu zespołu, Mira Kubasińska wycofała się z estrady. Na scenę powróciła dopiero w latach 90., występując z zespołami After Blues, K.G. Band i Bluesquad. Oprócz nowych utworów, wykonywała również swoje dawne przeboje. Zmarła w 2005 roku.

Tadeusz Nalepa, piosenkarz, gitarzysta, kompozytor, popularny twórca muzyki bluesowej, urodził się w 1943 roku. W czasie swojej kariery nagrał 26 albumów, z których większość uzyskała status "złotej płyty". Debiutował w 1963 roku. Dwa lata później założył - wraz z Mirą Kubasińską, jego późniejszą żoną - grupę Blackout, a w 1968 roku Breakout.

Mira Kubasińska, legenda polskiego blues-rocka, urodziła się w 1944 roku. Talent muzyczny rozwijała między innymi w zespole pieśni i tańca działającym w ostrowieckim Zakładowym Domu Kultury. Przed szerszą publicznością zadebiutowała w wieku 8 lat, wygrywając jedną z edycji programu radiowego "Mikrofon dla wszystkich". Występowała w rzeszowskim kabarecie Porfirion.

W 1963 roku wraz z Tadeuszem Nalepą zdobyła wyróżnienie na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.