Nagroda w wysokości 50 tys. zł została wręczona po raz ósmy. Wyróżnienie nawiązuje do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Jednym z laureatów ówczesnej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi był m.in. Julian Tuwim.
Obecnie wyróżnienie przyznawane jest za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną".
W tym roku kapituła pod przewodnictwem pisarza, krytyka, scenarzysty i tłumacza Macieja Świerkockiego zdecydowała, że nagroda trafi do Wojciecha Nowickiego. Oprócz niego na liście nominowanych byli: Julia Fiedorczuk oraz Zyta Rudzka.
Tuż po ogłoszeniu werdyktu Nowicki przyznał, że dzięki wydarzeniu może na chwilę "wyjść ze swojej nory". "Z tych stanowisk, gdzie zwykle piszę, gdzie samotnie spędzam czas, ponieważ jedno można powiedzieć o pisaniu, jakie ono by nie było - jest potwornie samotniczym zajęciem" - mówił podczas niedzielnej gali transmitowanej - ze względu na pandemię - online.
Według niego takie spotkanie z czytelnikami, w imieniu których - jak zwrócił uwagę - występują członkowie kapituły, jest "niezwykle pozytywne i ciepłe".
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w przesłanym krótkim filmie pogratulowała laureatowi i podkreśliła, że jest on mistrzem polszczyzny, a jego powieści to "językowa uczta". "Łódź jest dumna, że nagroda trafia do jednego z najbardziej oryginalnych pisarzy polskich. Bo w Łodzi zawsze docenia się to, co odkrywcze i nowatorskie" - powiedziała.
Z kolei organizatorzy gali podkreślają, że Nowicki "uparcie i niepoprawnie pisze o podróżowaniu w czasie i przestrzeni, snuje opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze +z domami w głowie i poczuciem bezdomności+, opisuje obłęd wędrowczy, który pcha bohaterów w odległy świat".
Wojciech Nowicki jest m.in. autorem dwóch zbiorów esejów poświęconych fotografii: "Dno oka" (2010), który znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike (2011) oraz "Odbicie" (2015). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii eseistyka za tom "Salki". Był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii prozy za powieść "Cieśniny" (Wydawnictwo Czarne).
Niedzielna gala była finałowym wydarzeniem Festiwalu Puls Literatury, który odbywał się w Łodzi w dniach 5-13 grudnia. Nazwa festiwalu, mającego na celu upowszechnianie literatury i rozwijanie czytelnictwa, nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi pisma literackiego opozycji demokratycznej "Puls".
Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima przyznaje Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, jej fundatorem jest Miasto Łódź. W ubiegłych latach otrzymali ją: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Filipiak i Małgorzata Szejnert.