Ponad 1,5 mln odbiorców, setki komentarzy i dziesiątki tysięcy reakcji w mediach społecznościowych. Tegoroczna Noc Księgarń spotkała się z rekordowym zainteresowaniem czytelników - przekazał Instytut Książki. Ze względu na pandemię program wirtualny wydarzenia został wydłużony do końca listopada.

"Ze względu na pandemię tegoroczna edycja Nocy Księgarń odbyła się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dziesiątki gości i 150 wydarzeń transmitowanych przez 100 księgarń z całej Polski. Mimo nietypowej formy wydarzenia przed ekranami pojawiły się tłumy czytelników – w sumie wszystkie wydarzenia festiwalowe dotarły do ponad 1,5 mln. internautów (dane na podstawie raportu Brand24)" - napisano na stronie Instytutu Książki.

IK podał, że "poza spotkaniami autorskimi - m.in. z Katarzyną Nosowską, Zygmuntem Miłoszewskim, Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Małeckim czy Dorotą Masłowską - bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszyły się także koncerty, debaty i warsztaty transmitowane na żywo przez księgarnie za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform streamingowych". "Wydarzenia internetowe, w tym także retransmisje ze spotkań autorskich czy koncertów, można cały czas oglądać na stronach księgarń oraz na oficjalnej stronie festiwalu na Facebooku" - przekazano.

Zwrócono uwagę, że "mimo pandemii czytelnicy nie zrezygnowali z zakupów książkowych po zmroku i wzięli udział w lokalnych kiermaszach". "Część uczestników festiwalu skorzystała również z nocnych rabatów, które na czas festiwalu przygotowały księgarnie stacjonarne z całej Polski" - napisano.

Poinformowano, że "program wirtualny Nocy Księgarń 2020 został wydłużony do końca listopada". "Na ten trudny czas organizatorzy festiwalu wspólnie z wydawcami i księgarniami przygotowali dla czytelników wydarzenia specjalne z okazji Roku Tyrmanda, podcasty, produkcje filmowe, wykłady, retransmisje spotkań autorskich, wystawy, spacerowniki literackie i konkursy. W sumie kilkadziesiąt wspaniałych spotkań z książką" - podał IK.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń internetowych można znaleźć tutaj: https://nocksiegarn.pl/programwirtualny/.

Program Nocy Księgarń uzupełnił w tym roku także specjalny blok wydarzeń poświęcony popularyzacji Europejskiego Zielonego Ładu, który został zorganizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Zielony Program Nocy Księgarń otworzył koncert zespołu Czereśnie transmitowany na żywo z Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie. Młodzi czytelnicy z Koluszek i Brzegu Dolnego wzięli także udział w internetowych warsztatach ekologicznych. Dla dorosłych uczestników festiwalu księgarnie przygotowały warsztaty botaniczne (Roślinne porady z Sebastianem Kulisem), panele dyskusyjne (o relacjach literatury, filmu i środowiska naturalnego) oraz wystawę instrumentów recyklingowych Pawła Romańczuka, która została zaprezentowana w Księgarni Filmowej Tajne Komplety we Wrocławiu.

Instytut Książki przypomniał, że "w tym roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także druga odsłona kampanii +Książka na telefon+, która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach".

Organizatorem projektu Noc Księgarń 2020 jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.